Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Демерцис: Има опасност от търговска война в световен мащаб

| обновено на 27.04.19 в 11:21

Светът отново е на ръба на търговска война заради новите престрелки между Съединените щати и Европейския съюз. Заради нерегламентирана според Вашингтон европейска подкрепа към „Еърбъс“, европейските авиочасти, хеликоптери и дори вина и сирена са заплашени с нови по-високи мита. Брюксел също представи свой списък, включващ множество стоки - включително видео конзоли и кетчуп, ако новите американски мита наистина бъдат наложени.

Междувременно на 30 април в Пекин пристига американска делегация, водена от постоянния търговски представител Робърт Лайтхайзър и финансовия министър Стивън Мнучин. Как ще се наредят силите и ще бъде предотвратен търговският конфликт, който може да повлече световната икономика към бездната?

Докато китайският премиер Ли Къцян обикаляше Европа, Съединените щати заплашиха Европа с нова серия от мита за 11 милиарда долара заради „Еърбъс“. Брюксел отговори със свой списък - за 20 милиарда долара, но много бързо успя да постигне съгласие за начало на търговски преговори с Вашингтон - нещо, за което страните - членки дълго спореха.

„Европейският съюз винаги е бил много ясен, че иска да преговаря със страни, които са част от Парижкото климатично споразумение. Интересното е, че Европейският съюз все пак реши да започне преговори със Съединените щати, въпреки че всички знаем позицията на Вашингтон по екологичното споразумение. Засега обаче не трябва да забравяме, че не сме подписали абсолютно нищо, а само си говорим. Когато се стигне до наистина сериозни преговори, климатичните въпроси отново ще бъдат поставени на масата“, заяви в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ зам.-директорът на института „Брюгел“ Мария Демерцис.

„Настоящата американска администрация подходи много враждебно към проблема с търговския дефицит и аз съм убедена, че най-големият мотив за този подход е Китай. Само че Белият дом не спря до там, а подходи по същия начин и към останалите участници в глобалната търговия, включително и Европейския съюз. Именно в това е голямата разлика спрямо предишната администрация. Това е тотално непоследователна външна политика от страна на Съединените щати“, казва Демерцис.

И допълва: „Съединените щати и тук визирам не само настоящата администрация, но и предишната, е демонстрирала сериозна съпротива за начина, по който Китай се включи в глобалната търговска система. Именно търговският дефицит с Китай е нещо, за което Белият дом в момента говори на толкова висок глас. Оттам не са доволни от начина, по който Пекин черпи само позитиви за разлика от Съединените щати. Те със сигурност нямат толкова голям положителен ефект върху икономиката от търговските отношения с Китай“.

От Вашингтон ситуацията изглежда малко по-различна. Емили Бенсън от фондация „Бертелсман“: „Мисля, че в търговските среди в Съединените щати много хора считат, че действията на администрацията на Тръмп причиняват множество щети. Затова на места бизнесът води определен вид, да го наречем „защитна тактика“. Някои хора биха оспорили това мнение с аргумента, че администрацията отчита невероятни успехи публично, особено, ако говорим за преговорите с Китай. Със сигурност това не се случва и с Европейския съюз, което може да застраши партньорските отношение между Вашингтон и Брюксел в дългосрочен план“.

И преди да очертаем негативите, за момент да си представим възможните позитиви, предлага Бенсън: „Ако за момент помислим за намаляване на търговските мита в множество сектори, това може да доведе до ръст от 7 % на износа на европейски стоки към Съединените щати. Веднага се вижда позитивният ефект. Само че, ако погледнем от другата страна, където се намираме в момента, щетите са много големи. Със сигурност начинът, по който се развиват нещата в момента, са в напълно погрешна посока. Това символизира стреса при преговорите и от двете страни на Атлантика“. 

„Европейският съюз беше много ясен, че ще си „отмъсти“, ако мога да използвам тази дума. Всъщност, че ще отговори реципрочно с такива стоки, каквито са чувствителни за Съединените щати, както тези, които Тръмп цели с митата си. В същото време отговорът няма да е много по-тежък от този, който Вашингтон нанася. Пропорционалният отговор е европейският начин да се справи с този проблем“, допълва Демерцис.

Според нея „има съвсем ясна опасност от търговска война в световен мащаб“.

„За съжаление атаките, които се разменят между Съединените щати и Европейския съюз, не остават само в собствените им граници, а засягат глобалните търговски потоци“, казва тя.

А Емили Бенсън припомня, че истинският диалог трябва да се води вътре в Световната търговска организация, макар и тя отдавна да има нужда от реформа. Именно модернизирането ѝ - и то с участието на Вашингтон, Брюксел и Пекин заедно, е ключът към новия глобален световен мир, но за да се стигне изобщо до преговори по този въпрос, трябва да се спре войната, защото „тя удря потребителите и производителите от двете страни на Атлантика“.

„Това, което е много интересно и искам дебело да го подчертая, е, че Съединените щати и Европейският съюз формират най-големия търговски блок в света. Тази дискусия за въвеждането на нови търговски мита ни връща много назад във времето и със сигурност не ни носи позитиви в бъдеще“, отбелязва Бенсън.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипърските турци излизат на масов протест срещу корупцията

Кипърските турци излизат днес в северната част на Никозия на масов протест срещу "корупцията, бедността и безизходицата", с искания за "чисто общество". Негови инициатори са 32 опозиционни политически партии, синдикати, асоциации и други неправителствени организации. Протестът е предизвикан от тежката икономическа и социална криза, която преживявят..

публикувано на 26.04.24 в 05:26
Хамза Юсаф

Първият министър на Шотландия Хамза Юсаф може да се раздели с поста си

Първият министър на Шотландия Хамза Юсаф може да бъде принуден да напусне поста си, след като Зелените, които бяха коалиционен партньор на неговата Шотландска национална партия обявиха, че ще подкрепят вот на недоверие срещу него в парламента в Единбург.  Хамза Юсаф смая съюзници и опоненти в четвъртък сутринта, като обяви, че внезапно прекратява..

публикувано на 26.04.24 в 03:57

Големи компании в Кипър ще получат субсидии за енергийна модернизация

17 млн. евро субсидии предоставя правителството на Кипър на големи компании за тяхната енергийна модернизация и укрепване на конкурентоспособността им. Подаването на заявления по новата бизнес програма започва днес.  Безвъзмездните средства по новия финансов план се предоставят за инвестиционни разходи в енергоспестяващи технологии и мерки за сгради,..

публикувано на 26.04.24 в 03:42

Увеличиха финансовата помощ за инвитро процедури и за новородени деца в Монтана

400 лева за първо и 600 лева за второ новородено дете ще получават вече семействата в Монтана.  Това решиха общинските съветници на редовното си заседание днес. Увеличението е със 100 лева. Променените са вписани в Наредбата за реда и условията за отпускане на финансова помощ за новородено дете в община Монтана. Промените касаят вече и..

публикувано на 25.04.24 в 22:58
Снимката е илюстративна

Гръцките хотелиери са недоволни от високите данъци

На годишна среща на гръцките хотелиери председателят на техния съюз Янис Хадзи изрази недоволство, че този сектор се натоварва с високи данъци. Вместо да се намалят задълженията към туристическия сектор, както беше обещало правителството, се въведе нова такса за всяка нощувка, казаха хотелиерите. "Наказват ни с данъци, защото сме..

публикувано на 25.04.24 в 22:55
Изглед към Атина, 5 януари 2024 г.

Сапьори са обезвредили 314 бомби под старото летище в Атина

На мястото на старото летище на Атина се изгражда внушителен комплекс. Заедно с казино, ресторанти и хотели се стоят също вили и апартаменти в 45-етажна кула. Летището се нарича "Елиникон" и е с площ три пъти по-голяма от Монако. Цените на жилищата са сравними с тези в Ню Йорк и Женева, коментират брокерите. Голяма част от вилите с..

публикувано на 25.04.24 в 22:47
Президентът Володимир Зеленски подписа указ

Зеленски е благодарил на САЩ за одобрената военна помощ

В телефонни разговори с председателя на Камарата на представителите - републиканеца Майк Джонсън, и с лидера на мнозинството в Сената - демократа Чък Шумър, украинският президент Володимир Зеленски е благодарил на Съединените щати за одобрената военна помощ в размер на 61 милиарда долара. Това съобщи агенция Ройтерс. Зеленски написа в..

публикувано на 25.04.24 в 22:37