„Колелото се казва хендбайк. Идеята е, че се кара с ръце от хора, на които са обездвижени долните крайници“ - казва Влади Гюров, професионален колоездач, който преди 18 години преживява катастрофа и оттогава е в инвалидна количка. Въпреки това, се занимава с тенис, баскетбол, колоездене, гребане, парашутизъм и кара на Витоша своя хендбайк.
„В планината съм редовно. Качвам си колелото в колата, отивам на подходящо за целта място, където е гладък теренът, където няма коли, които да ме сгазят и действа.“
Влади участва в много благотворителни инициативи, а тази събота се включи и в “Споделени игри”, които определя като „едно прекрасно, забавно социално мероприятие с идеята да покажем, че има различни спортове за хора с увреждания, които могат да се практикуват“. Според него трябва да има точно такива събития, които „да повишат знанията на обществото за проблема и за възможностите ти да правиш нещо интересно, независимо от проблема“.
Влади Гюров отбелязва факта, че вече има много спортни клубове, съоръжения, оборудване, подходящи терени. „Стигнахме до момента, в който условия имаме, липсва желание и информираност.“
„Споделени игри“ са продължение на миналогодишния щафетен супермаратон "Един ден на Витоша", в който 16 супер атлети участваха благотворително в помощ на хората със специални потребности. Именно тази инициатива на алпиниста Дойчин Боянов, с подкрепата на Фондация „София - Европейска столица на спорта”, Природен парк „Витоша“ и НСА, събра пари, с които на Игликина поляна бяха монтирани уреди за спортуване на хора с увреждания.
„Целта на това събитие е да спортуваме заедно – хората с различни специални потребности да могат да вземат участие в различен вид активности, каквито тук сме организирали – около 15 са на брой. Нашите усилия са в тази посока – да направим планината максимално достъпна и за тях, да й се радват така, както и ние й се радваме, и да ползват всички ползи, които спортът дава на една личност. Ние не трябва да ги изолираме от това и мисля, че до голяма степен сме им длъжни с внимание“, казва Дойчин Боянов.
Целта на “Споделени игри” беше също да бъде заснет филм, който да бъде показан в училищата в страната. Защото децата и младежите трябва да бъдат учени на толерантно отношение към хората с увреждания, казва Даниела - физиотерапевт в организация, която подпомага достъпа до спорт на деца със специални потребности. „Целогодишно плуваме, водна рехабилитация за децата с тежки двигателни увреждания, адаптивно плуване за по-леките двигателни и менталните“, обяснява тя. Според нея обществото ни не вижда толкова много тези хора и не е свикнало с тях.
Даниела дава пример с това, че в началото на деня, когато са дошли на Игликина поляна, учениците са се плашили да се включат в игри с децата с увреждания, но после са се забавлявали заедно и са се чувствали добре от това, че помагат на своите връстници със специални потребности.
„Хората се обръщат след тях, другите деца ги гледат, страх ги е да ги пипнат. В басейна ми се е случвало деца да не искат да влязат там, защото щели да се разболеят от тази „болест“. Това е нещо, за което трябва да се говори вкъщи и родителите да не се страхуват да ги пращат на места, където има такива деца, защото това просто ще ги направи по-добри хора“, казва Даниела.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..