550-годишнината от пренасянето на мощите на Свети Иван Рилски от Търновград до Рилската света обител събра на научна конференция университетски преподаватели, духовници и изследователи.
Два са писмените разкази за внушителната процесия за пренасянето на мощите на всебългарския покровител, които и до днес се пазят в основания от него манастир. По-известният от тях е Рилската повест на големия книжовник и просветител Владислав Граматик.
Според проф. Вася Велинова обаче е имало писмен първообраз, написан от самите монаси. Важността на това събитие тя определи така:
"Целият 15-и век като че ли преминава под спомена за загиналото българско царство. Затова монасите решават, че трябва да приберат и най-ценното – Светите мощи на Йоан Рилски, които в Търново вече не са в безопасност".
През 1469 година, с помощта на сръбската принцеса и жена на султана Мария Бранкович, монасите получават ферман и организират процесия за връщането на мощите в Рилския манастир, където те се пазят и до днес. Събитието от преди 550 години е чудото, което поставя началото на първото пробуждане на духовността, на надеждата, на вярата, каза игуменът на Рилската света обител епископ Евлогий:
"Защото знаем, че не се е допускало такива шествия грандиозни да се извършват в тези мрачни и трудни години".
Научната конференция, която продължава и утре, е организирана от Рилската Света обител и Софийския университет.
Неврокопският Митрополит Серафим и игуменът на Рилския манастир Епископ Евлогий:
От ПП-ДБ не изключиха възможността да атакуват в КС избора на Орлин Колев за съдия в КС от квотата на парламента. Това заяви Лена Бориславова в кулоарите на парламента след гласуването в пленарна зала: Opлин Koлeв е избран за ĸoнcтитyциoнeн cъдия "Това е въпрос, който ще обсъдим с нашите колеги - експерти по темата и в следващите няколко..
Семействата на жертвите от трагедията в Кочани изпратиха своите деца в последния им път в няколко градове и села. Хиляди хора дойдоха с цветя в ръка, за да почетат своите съграждани, предаде БГНЕС. По-голямата част от починалите са родом от Кочани, а другите от Чешиново-Облешево, Щип, Пробищип и Скопие. Кочани се сбогува с жертвите от трагедията в..
Българските младежи между 14 и 29 години са по-загрижени и притеснени за своето бъдеще. Те са водени от ценности като човешки права и сигурност и са по-големи оптимисти за себе си, отколкото за обществото като цяло. Тези и още тенденции откроиха екип от български изследователи след направено проучване на Фондация "Фридрих Еберт" върху..
Председателят на Еврогрупата Паскал Донахю е разговарял сутринта с премиера Росен Желязков, съобщава "Политико". Според изданието той е похвалил усилията на страната ни по координирането на нейния бюджет с този на еврозоната и е заявил, че по-късно ще представи действията на България по пътя ѝ към приемането на еврото в контекста на..
Британският външен министър Дейвид Лами потвърди, че британски хуманитарен служител е бил ранен при удар срещу комплекс на ООН в Газа. Дейвид Лами каза, че изглежда, че 18 март е бил "най-смъртоносният ден за палестинците от началото на войната". Той уточни, че най-малко 400 палестинци са били убити при удари, повечето от тях жени и..
Минута след 11 часа днес настъпи астрономическата пролет. Това е денят на пролетното равноденствие , когато дължината на деня е равна на дължината на нощта. Астрономическата пролет настъпва в 11:01 часа на 20 март Слънцето в София изгря тази сутрин в 6:30 ч. и ще залезе в 18:39 ч. Продължителността на деня е 12 ч. и 9 мин. , съобщиха от..
Нова планета от типа свръхземя откри международен екип от учени, ръководен от българския астрофизик Атанас Стефанов, завършил в Лондон, а сега докторант в Института по астрофизика на Канарските острови. Проектът е част от международната програма HADES, целяща да изследва планетарни системи около червени джуджета чрез..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията..
Движението на тротинетки и велосипеди в пешеходната зона на Плевен предизвика първия лек инцидент. Блъснатото от велосипедист дете е с охлузвания...