Това разказва Диана Стоянчова – млад археолог по професия и призвание вече десет години, в първия брой на новото предаване на БНР и програма „Хоризонт“ – „Изотопия“.
На около километър западно от църквата има отбранителна крепост от системата по средна Струма от времето на Второто българско царство.
„Много интересен обект, непроучван никога, известен още от 70-те години“, продължава разказа си Диана Стоянчова. „Открих го случайно, поразпитах колеги от местните музеи, една от тях – Цветана Комитова ме доведе до него.“
За жалост, макар археолози да не са се докосвали до обекта, иманяри са запълнили празнината и то нееднократно.
„Иначе от архитектурна гледна точка е доста добре запазен. Зидовете при северната порта са запазени до около 1.50 м. Има иманярски изкопи около цялата крепост - и извън, и вътре в крепостната стена. Целият е обрасъл в треви – такъв е сезонът“, описва околността Стоянчова.
Според младата археоложка, това е архитектура, която си заслужава един ден всички български туристи да видят. Неголемите размери на обекта позволяват сравнително бързата му социализация, за да бъде годен за туристически посещения, смята тя.
Диана започва инициативата си за спасяване на българските крепости именно от този обект, защото „звездите светят най-високо над Пирин и на това сме длъжни да научим децата си“.
Преди десетина години Община Симитли имала проект за стръмна екопътека. „Тоест, хора биха могли да се качват и пеша до крепостта. Идеята е да се надгради всичко това, за да може и деца, и инвалиди, възрастни хора също да посещават един такъв обект.“
Диана Стоянчова е на мнение, че изоставени крепости няма, но има „незапомнени крепости, непопулярни крепости“.
Системата от крепости по средна Струма е доста гъста и трябва да се вземат мерки да стане по-популярна, защото заслужава, убедена е Стоянчова. Сред тях са крепостта при Церово и при Зелен дол.
Обикновено оцелелите на изпита по праистория след това стават добри археолози, казва през усмивка тя.
„Всъщност истината е, че в областта на археологията ние получаваме едно много солидно и добро образование. След първи курс първата ми практика беше на Козарева могила, близо до Каблешково, Бургаско – невероятен обект, със запазени пластове от халколитната епоха, с изгорели къщи с цялата посуда вътре- мечтата за всеки млад студент е да попадне точно на такъв обект.
Да си археолог за Диана Стоянчова е равнозначно на две неща – да си готов да живееш с нагласата, че няма да си богат финансово, както и да се лишиш от славата и нарцисизма, защото „да си археолог означава да си учен, не означава медийна звезда“.
Чуйте повече в звуковия файл.Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..