Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приятели на теснолинейката и фолклора се събират на национален събор

„С хора и песни край релсите тесни“ се провежда за втори път

6
В края на юли 2019 бе отбелязана 80-годишнината от влизането на първия влак в гара Белица.
Снимка: БГНЕС

„С хора и песни край релсите тесни“ – така е наречен вторият национален събор на народното творчество за приятелите на теснолинейката. Той ще се проведе на 10 и 11 август на жп гара Аврамово. Почитателите на атрактивната железница се събират, обединени и от друга любов – към фолклора.
      

Кристиан Ваклинов, който е създател и председател на гражданско сдружение „За теснолинейката“, определя събитието като празник „на всички приятели на теснолинейката, на хората, които милеят за българското и за влакчето“.

„Целта на събитието е да привлечем за пореден път интереса на обществото към историята и съдбата на теснолинейката Септември-Добринище, която ние оценяваме безспорно като национално богатство от туристическа гледна точка и като жизненоважна необходимост за местното население – транспорт с огромна социална роля и функция и днес, в 21 век“, каза Ваклинов в предаването "Нощен хоризонт".

Фолклорът е нашият корен, най-българското нещо, което е съхранила нашата нация, етносът ни през вековете, смята Кристиан Ваклинов.

Кристиан Ваклинов  Снимка: БГНЕС

Той припомни, че от 2002 година насам Септември – Добринище е единствената действаща теснопътна жп линия. Другите са закрити именно тогава. „Пазарджик – Варвара, която е била част от родопската теснолинейка и другата в Северна България: от Червен бряг през Бяла Слатина, Кнежа и Мизия до  Дунава - до Оряхово.“

Линията Септември – Добринище е изграждана поетапно. Законът за нейното построяване е гласуван през 1920 година. „Тоест, можем да кажем, че основите са поставени преди 99 години. Последният участък Банско – Добринище е открит през 1945-а година. Първият влак по линията тръгва на 1 август 1926, когато е открит първият участък от нея – между днешните градове Септември и Велинград“, разказа Ваклинов.  

Ако се съди по посещаемостта на линията, интересът от цял свят към събития, свързани с теснолинейката в социалните мрежи, както и от статистиката за посещенията в специализирания сайт в защита на теснолинейката, то приятелите и поддръжниците на теснолинейката са хиляди хора, сподели още Ваклинов.

„Факт е, че преди години, когато се заех с цялата инициатива, много повече чуждестранни граждани знаеха за историята на нашата железница и я оценяваха именно като атракция. Докато в България, за българите тя беше просто един влак, който пътува 5 часа за 125 километра. За щастие, днес не е така и приятелите на теснолинейката – хората, които се вълнуват истински, искрено от нейната съдба, нейния живот днес и утре и в нашата страна са много, много повече. Все повече българи започнаха да оценяват линията именно като атракция и забележителност, която ние имаме и трябва да опазим, да съхраним и да развием. “

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02