Кристиан Ваклинов, който е създател и председател на гражданско сдружение „За теснолинейката“, определя събитието като празник „на всички приятели на теснолинейката, на хората, които милеят за българското и за влакчето“.
„Целта на събитието е да привлечем за пореден път интереса на обществото към историята и съдбата на теснолинейката Септември-Добринище, която ние оценяваме безспорно като национално богатство от туристическа гледна точка и като жизненоважна необходимост за местното население – транспорт с огромна социална роля и функция и днес, в 21 век“, каза Ваклинов в предаването "Нощен хоризонт".
Фолклорът е нашият корен, най-българското нещо, което е съхранила нашата нация, етносът ни през вековете, смята Кристиан Ваклинов.
Той припомни, че от 2002 година насам Септември – Добринище е единствената действаща теснопътна жп линия. Другите са закрити именно тогава. „Пазарджик – Варвара, която е била част от родопската теснолинейка и другата в Северна България: от Червен бряг през Бяла Слатина, Кнежа и Мизия до Дунава - до Оряхово.“
Линията Септември – Добринище е изграждана поетапно. Законът за нейното построяване е гласуван през 1920 година. „Тоест, можем да кажем, че основите са поставени преди 99 години. Последният участък Банско – Добринище е открит през 1945-а година. Първият влак по линията тръгва на 1 август 1926, когато е открит първият участък от нея – между днешните градове Септември и Велинград“, разказа Ваклинов.
Ако се съди по посещаемостта на линията, интересът от цял свят към събития, свързани с теснолинейката в социалните мрежи, както и от статистиката за посещенията в специализирания сайт в защита на теснолинейката, то приятелите и поддръжниците на теснолинейката са хиляди хора, сподели още Ваклинов.
„Факт е, че преди години, когато се заех с цялата инициатива, много повече чуждестранни граждани знаеха за историята на нашата железница и я оценяваха именно като атракция. Докато в България, за българите тя беше просто един влак, който пътува 5 часа за 125 километра. За щастие, днес не е така и приятелите на теснолинейката – хората, които се вълнуват истински, искрено от нейната съдба, нейния живот днес и утре и в нашата страна са много, много повече. Все повече българи започнаха да оценяват линията именно като атракция и забележителност, която ние имаме и трябва да опазим, да съхраним и да развием. “
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...
В коридора на затъмненията, за влиянието на тези явления върху процесите в света и в живота на обикновените хора, разказва за "Нощен Хоризонт" астрологът Никола Николов . "През древността пълните лунни затъмнения са се считали за много лоша поличба , защото всяко едно затъмнение означава, че по някакъв начин нашата радост ще бъде затъмнена,..
На 12 април ще е официалното посрещане на първия самолет F-16 , който ще пристигне в България. Машината ще пристигне на собствен ход, с презареждане във..
Онези, които непрекъснато се опитват да си мият ръчичките с Делян Пеевски, трябва да се замислят и да започнат да се учат от него! Това мнение изказа..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му..