Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приятели на теснолинейката и фолклора се събират на национален събор

„С хора и песни край релсите тесни“ се провежда за втори път

6
В края на юли 2019 бе отбелязана 80-годишнината от влизането на първия влак в гара Белица.
Снимка: БГНЕС

„С хора и песни край релсите тесни“ – така е наречен вторият национален събор на народното творчество за приятелите на теснолинейката. Той ще се проведе на 10 и 11 август на жп гара Аврамово. Почитателите на атрактивната железница се събират, обединени и от друга любов – към фолклора.
      

Кристиан Ваклинов, който е създател и председател на гражданско сдружение „За теснолинейката“, определя събитието като празник „на всички приятели на теснолинейката, на хората, които милеят за българското и за влакчето“.

„Целта на събитието е да привлечем за пореден път интереса на обществото към историята и съдбата на теснолинейката Септември-Добринище, която ние оценяваме безспорно като национално богатство от туристическа гледна точка и като жизненоважна необходимост за местното население – транспорт с огромна социална роля и функция и днес, в 21 век“, каза Ваклинов в предаването "Нощен хоризонт".

Фолклорът е нашият корен, най-българското нещо, което е съхранила нашата нация, етносът ни през вековете, смята Кристиан Ваклинов.

Кристиан Ваклинов  Снимка: БГНЕС

Той припомни, че от 2002 година насам Септември – Добринище е единствената действаща теснопътна жп линия. Другите са закрити именно тогава. „Пазарджик – Варвара, която е била част от родопската теснолинейка и другата в Северна България: от Червен бряг през Бяла Слатина, Кнежа и Мизия до  Дунава - до Оряхово.“

Линията Септември – Добринище е изграждана поетапно. Законът за нейното построяване е гласуван през 1920 година. „Тоест, можем да кажем, че основите са поставени преди 99 години. Последният участък Банско – Добринище е открит през 1945-а година. Първият влак по линията тръгва на 1 август 1926, когато е открит първият участък от нея – между днешните градове Септември и Велинград“, разказа Ваклинов.  

Ако се съди по посещаемостта на линията, интересът от цял свят към събития, свързани с теснолинейката в социалните мрежи, както и от статистиката за посещенията в специализирания сайт в защита на теснолинейката, то приятелите и поддръжниците на теснолинейката са хиляди хора, сподели още Ваклинов.

„Факт е, че преди години, когато се заех с цялата инициатива, много повече чуждестранни граждани знаеха за историята на нашата железница и я оценяваха именно като атракция. Докато в България, за българите тя беше просто един влак, който пътува 5 часа за 125 километра. За щастие, днес не е така и приятелите на теснолинейката – хората, които се вълнуват истински, искрено от нейната съдба, нейния живот днес и утре и в нашата страна са много, много повече. Все повече българи започнаха да оценяват линията именно като атракция и забележителност, която ние имаме и трябва да опазим, да съхраним и да развием. “

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15