Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургаският зоопарк - пъстър свят от редки видове

Зоологическата градина се гордее с колекцията си от бели животни

В началото на годината паркът за диви животни Zoo Бургас се сдоби с нов обитател - двугърбата камила Бейби.
Снимка: БГНЕС

Условия, подходящи за шест групи хищници има в бургаския лицензиран зоопарк. Над 650 са обитателите на зоологическата градина, която се слави с колекцията си от бели животни. 

"Имаме и потомство в бяло, бели елени лопатари, бели пауни, бели нанду щрауси, белите полярни вълци, които са номер едно при нас. Общо са, може би, над 10 видовете животни и птици, които са в бял цвят в зоопарка ни", разказа пред "Хоризонт" собственикът Кръстьо Дъбов. 

Предстои изграждането на волиера за бял тигър. Зоопаркът разполага с необходимата площ, но строителството на подобно съоръжение е скъпо, особено, когато е съобразено с нуждите на животното и се доближава максимално до условията в дивата природа. 

В зоопарка има и естествено езеро, без циментови основи. Там са настанени щъркели, пристигнали от природозащитни организации. 

За комфорта на животните и посетителите за сянка се използват платнища от чадъри, а в най-горещите дни се пуска и системата за оросяване. Така при екстремни жеги температурата може да падне с около 10 градуса.

Всяка година в бургаския зоопарк се раждат и много бебета. Пет малки вълчета и седем носати мечета вече са заминали за приятелски зоопаркове из Европа. Потомство се чака и от алпаките. "Най-новото попълнение са черните муфлони, които са също сензация, много редки са като вид", сподели още собственикът. Подобно животно не се среща в дивата природа, а е плод на продължителна селекция. 

Впечатляваща е колекцията от пауни, събирана над 20 години от Южна, Северна Америка и Индонезия.  В зоопарка има 29 вида, общо около 340 птици, включително и малки паунчета. Друг интересен обитател са кокошките Аям Кемани. Описани са за първи път през 1920 година от холандски колонизатори. Необичайни са с черния си гребен, клюн и език. "Дори месото им е черно", пояснява Дъбов.

В естествена среда рядко се срещат бели елени лопатари, тъй като трудно могат да се скрият от хищници и ловци. Елените не са албиноси. Цветът им е постигнат след дългогодишната работа на специалисти по селекция. В бургаския зоопарк може да видите още седем бели кенгура, двойка бели вълци и сребърни лисици, които съжителстват заедно със спасените от дивата природа обикновени екземпляри.

Сред любимците на посетителите, особено на децата, е ламата, от която всеки иска да бъде наплют за късмет. 

Бургаският зоопарк разчита на посетителите, осиновителите и приятелите си, за да се развива. "Водя приятели, да разгледат, защото тук има животни, които не могат да видят навсякъде. Тук е много хубаво предимство, че позволяват да храниш животните. Те си имат специална храна ", споделя изпълнителят и композитор Георги Милтиядов. Той е най-новият осиновител в зоопарка и се грижи за едно от белите кенгура.

Осиновителите поемат месечната издържка на избраните питомци, измислят им имена и се грижат за тях. Животните са дружелюбни, а ниската цена за вход предлага на посетителите възможност за незабравими емоции сред екзотичните видове.

Още за това кой обитава зоопарка в Бургас слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03
Николай Илчевски

Николай Илчевски разказва житието на селския кмет в роман

" Житието на кмета, който е описан, е сборно. Аз съм наблюдавал много кметове, които познавам . Много практични казуси са събрани в книгата. Персонажът е един кмет, но опитът е по-мащабен, национален". Това каза пред БНР писателят Николай Илчевски, който представи предпремиерно романа си "Д/Гневник на селския кмет". "Кметът е избран от народа, а се..

публикувано на 06.05.24 в 15:02

Мария Кетева дарява хранителни продукти на Дома за стари хора в село Фатово

19-годишна студентка от Смолян събра хранителни продукти в благотворителна кампания за хората от Дома във Фатово. „Щедростта е дар, който принадлежи на душата. Не зависи от това, което имаш, а от това което си! Ценим благородният жест на всеки един дарител, подкрепил каузата“. Това написа във Фейсбук страничката на дома директорът Снежана..

публикувано на 05.05.24 в 09:31

Майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис в живо дърво

За Великден майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис. Той е оформен в хралупата на стара черница в двора на етнографския музей във Враца.  Засега в естествената кухина в дървото има красиво изографисана икона на св. Богородица, пана с иконостасна дърворезба, метален кръст и свещник. Те са..

обновено на 05.05.24 в 09:01

2000 лв. бяха събрани в помощ на 27-годишната Силвия Пенева на великденски благотворителен базар

На Възкресение възкресяваме вярата в доброто и обичта между хората. Доказаха го стотици горнооряховци, които се събраха в двора на храма „Свети Три светители“ и се включиха в благотворителния великденски базар, за да подпомогнат лечението на 27-годишната Силвия Пенева. Младата жена се нуждае от операция в Турция, за да може да ходи нормално...

публикувано на 05.05.24 в 08:07

Благодарни пациенти откриха плоча в памет на д-р Ивелин Тончев

В навечерието на великденските празници признателни пациенти и обществеността на няколко села в община Добричка откриха паметна плоча на д-р Ивелин Тончев. Стотици благодарни за отношението, професионализма, човешката съпричастност и грижите хора се събраха пред кметството и читалището в село Смолница. Датата на освещаването на паметната..

публикувано на 05.05.24 в 07:02