Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мира Радева: Едит Пиаф е въплъщение на любовта към живота

Мира Радева
Снимка: Личен архив

В началото на новия театрален сезон спектакълът “Мъжете на Едит Пиаф” на Мира Радева и Александър Кипров, с режисьор Бойко Илиев, ще бъде представен премиерно на 16 септември на сцената на „Нов Театър НДК”. Спектакълът е създаден по мотиви от романа на Симон Берто и разказва за живота на изпълнителката през най-големите й, драматични любовни истории.

В новото си амплоа социологът Мира Радева не само представя увлекателен разказ, но и пее с много любов и чувство най-известните песни на Едит Пиаф, потапяйки ви в неповторимата атмосфера на епохата. Подготовката на постановката е отнела две години.

„Самата тя е много, много любов. Тя има много любов в себе си. Нейната любов – към света, към живота… Въпреки всички трудности, тя винаги покорява всичко. Тя е била изключително магнетична личност и вече повече от 100 години след нейното рождение ние продължаваме да сме покорени от силата на нейния дух, от умението й да бъде себе си в една епоха, в която фалшът и лицемерието са завладели обществото“, разказа Мира Радева в предаването „Хоризонт до обед“.

Чрез популярната музика, френския шансон и чрез личното си присъствие прави онази промяна, която Зигмунд Фройд в началото на XX век разкрива на хората за самите тях, смята Радева.

Когато била на 15 години, тя гледала филма за Едит Пиаф, който я зашеметил. „Спомням си, че месеци, години живеех под влиянието на този невероятно магнетичен човек.“

Преди три години спектакълът „Франция, моя любов“ се родил буквално за един следобед. Играли го около година, преди да направи крачка към следващата си цел – постановка за Едит Пиаф.

„Много, много трудно беше въобще да си представя този необятен живот. Тя живее 48 години, което е един кратък период за съвременните ни разбирания. Обаче в този живот има толкова много… И признавам си, онова, което исках да предам в сценария, е умението й да се радва на живота, умението да се забавлява“, сподели Мира Радева.

„На мен ми се искаше всички ужасно забавни моменти в живота й да бъдат там, хората да се радват на живота й, а не да тъгуват заради големите й драми“, допълни тя. Режисьорът Бойко Илиев й помагал да не изпада в присъщата й меланхолия, докато играе този спектакъл, като я насърчавал да се вгледа в образа на Пиаф като образ на дете, което се радва на живота.

„Хората не знаят, но до 15-16-годишна възраст, когато реших да се посветя на социологията, аз съм била актриса. От четиригодишната си възраст. И съм играла всички главни роли. С Варненския театър много спектакли…“, разказа още Мира Радева.

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31