В новото си амплоа социологът Мира Радева не само представя увлекателен разказ, но и пее с много любов и чувство най-известните песни на Едит Пиаф, потапяйки ви в неповторимата атмосфера на епохата. Подготовката на постановката е отнела две години.
„Самата тя е много, много любов. Тя има много любов в себе си. Нейната любов – към света, към живота… Въпреки всички трудности, тя винаги покорява всичко. Тя е била изключително магнетична личност и вече повече от 100 години след нейното рождение ние продължаваме да сме покорени от силата на нейния дух, от умението й да бъде себе си в една епоха, в която фалшът и лицемерието са завладели обществото“, разказа Мира Радева в предаването „Хоризонт до обед“.
Чрез популярната музика, френския шансон и чрез личното си присъствие прави онази промяна, която Зигмунд Фройд в началото на XX век разкрива на хората за самите тях, смята Радева.
Когато била на 15 години, тя гледала филма за Едит Пиаф, който я зашеметил. „Спомням си, че месеци, години живеех под влиянието на този невероятно магнетичен човек.“
Преди три години спектакълът „Франция, моя любов“ се родил буквално за един следобед. Играли го около година, преди да направи крачка към следващата си цел – постановка за Едит Пиаф.
„Много, много трудно беше въобще да си представя този необятен живот. Тя живее 48 години, което е един кратък период за съвременните ни разбирания. Обаче в този живот има толкова много… И признавам си, онова, което исках да предам в сценария, е умението й да се радва на живота, умението да се забавлява“, сподели Мира Радева.
„На мен ми се искаше всички ужасно забавни моменти в живота й да бъдат там, хората да се радват на живота й, а не да тъгуват заради големите й драми“, допълни тя. Режисьорът Бойко Илиев й помагал да не изпада в присъщата й меланхолия, докато играе този спектакъл, като я насърчавал да се вгледа в образа на Пиаф като образ на дете, което се радва на живота.
„Хората не знаят, но до 15-16-годишна възраст, когато реших да се посветя на социологията, аз съм била актриса. От четиригодишната си възраст. И съм играла всички главни роли. С Варненския театър много спектакли…“, разказа още Мира Радева.
Цялото интервю е в звуковия файл.Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..