В София се провежда втората международна конференция „Допълваща и алтернативна комуникация“. Над 100 хил. деца и възрастни в България имат затруднения в говора и комуникацията. Това са хора с детската церебрална парализа, аутизъм, интелектуални затруднения, мускулна дистрофия, инсулти, болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон и др.
Един от организаторите - доц. Морис Гринберг от НБУ, обясни пред БНР какво представляват средствата за допълваща и алтернативна комуникация:
„Една част от комуникацията може да допълва това, което един човек може в комуникацията, другата просто заменя. Например при децата, които не могат да говорят, има електронна синтезирана реч чрез компютър и те могат да говорят през компютър, избирайки набор от символи или пишейки думи. Това са най-различни средства. Те могат да започнат от символни системи, които се посочват с пръст, ако детето може да посочва, и се стигне до устройства, които проследяват погледа върху компютъра – все едно се работи с мишка. В последно време вече и с интерфейс, с мисъл да се управлява за хора, които не могат добре и очите да си движат.“
Доц. Гринберг изтъкна, че при едно дете е важно възможно най-рано да има достъп до подобни средства за комуникация, "за да може да се развива, да общува, да учи и евентуално да влезе в училище." Той подчерта, че всички тези технологии ще бъдат представени в изложбата на конференцията.
Според него българските деца могат да си позволят такива средства, защото има различни нива. "От символни системи, които заменят езика за деца, които не могат да четат и да пишат, до електронни устройства - програми, които се инсталират на таблет, който може да струва 600-700 лева, до лаптопи, на които може да има устройство за контрол с поглед - там вече системите са няколко хиляди лева, но те се ползват много дълго време, през целия ден, те са индивидуални средства", поясни специалистът.
Морис Гринберг припомни, че с помощта на МОН сега подобни системи ще получат центровете за специална образователна подкрепа. "В България по-скоро моделът върви през центрове, където децата ще могат да се учат и след това се надяваме по някакъв начин да получат индивидуални такива средства."
"В момента те не се финансират от социалните фондове и ние се мъчим като фондация (аз съм представител на фондация "Асист - Помагащи технологии") това да стане", уточни в предаването „Преди всички“ доц. Гринберг.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимка в текста: Фондация "Асист - Помагащи технологии"
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на Тодор Живков, бъде изваден от границите на парка. В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това..
В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат достоен начин на работа. От над 7000 днес у нас са останали близо 2700 психиатри . Голяма част от тях са практикуващи в амбулаторната психиатрична помощ, казва доц. д-р Мая Стоименова, която има..
" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..
"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности. "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..
Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..
Владимир Веков е многопластов човек. Работи като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..
ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е..