Какво е „нулева ракия" и може ли да се мери по сила и вкус със сока от кисело зеле? Брано Якубович и Ведран Муягич, които дадоха специално интервю за „Изотопия", са раздвоени за ползите и аромата на двете напитки, още повече, че едното прилича на антифриз.
Феноменът „нулева ракия"
„Нулевата ракия" е напитка с много добър вкус, която те освобождава от махмурлука, за разлика от тази, която няма толкова добър вкус. Общо взето те предпазва от нуждата да пиеш зелева чорба“, споделят, след като са опитали традиционния ни спасителен лек двамата от „Дубиоза Колектив".
И добавят: „Произвеждаме „нулева ракия", за да повишим интереса към факта, че да правиш безалкохолна ракия е изключително глупаво и никой не би последвал нашия пример и не би пробвал да го направи след това.“
Бандата е заедно от 2003 година. Новият им албум, озаглавен Fake News, ще излезе през януари. В първия сингъл от албума - Cross The Line, с тях свири Ману Чао.
България е първата страна, в която босненската група Dubioza Kolektiv ще тестват песни от този нов албум. Творчеството на групата е със свободен достъп и така, още на премиерната дата 23 януари, феновете ще могат да си изтеглят още топлите парчета от Fake News.
Като артист ти си длъжен да направиш нещо различно от всички останали, вярват от „Дубиоза Колектив“, които вплитат доста политически теми в текстовете си.
Балкански човек
„Проблемът на балканските хора е, че ние някак следваме всички останали и участваме в това, но никой не следва нас. Ние сме просто група от малки държави и на големите малко им пука за някакви малки групи диваци някъде близо до морския бряг“, казва Брано Якубович.
„И тук ние виждаме ролята си в изкуството – да опитаме да обясним, че Балканите не са място, където живеят някакви диви хора, постоянно се наливат с алкохол и слушат силна музика, а има нещо повече от това“, допълва той.
„Европа се балканизира по крайно десен начин, а ние вече сме преживели тази история преди 25 години и знаем какво се случва при подобни крайно десни решения. Виждали сме последствията от крайно десните разбирания“, напомнят още музикантите.
Негативизмът в медиите
„За последните 15 години, пътувайки и обикаляйки по света, сме научили, че медиите принуждават хората да се поддават само на негативните влияния. Например, да вземем бежанската криза. Всички медии шумят как милиони хора от Близкия Изток са се запътили към Европа и всички те са диви, необразовани престъпници… Има и позитивни примери. Но ако погледнете медиите в Босна, там преобладават негативните истории – за насилие и проблемите, свързани с тези мигранти. Така вие получавате изкривена картина, представяща единствено мъже като източник на проблеми. След това отивате в един бежански лагер и всъщност виждате, че половината от обитателите му са непълнолетни и жени.“
Сараево - отвътре и отвън
Горчивите уроци за влиянието и връзките между политиката и медиите Брано и Ведран са научили по време на войната в Босна. И двамата тогава са живели в Сараево като обсаден град. „Тогава безброй медии отразяваха случващото се. И ние можем да направим разликата между онова, което ставаше в Сараево, и другото, което се разказваше и описваше в медиите. Вижда се ясната връзка между политическото говорене и медийното отразяване и как тези истории в медиите се променят и манипулират в определена политическа посока.“
Хората от нашите страни – от Босна, от България, не тръгват на запад и не бягат само за пари. Те бягат от политическата система, която ежедневно ги унижава, казват още от Dubioza Kolektiv.
Когато градят музикалната си концепция и съчетават текст, музика и визия, винаги някъде на заден план си имат едно наум – „Монти Пайтън“. Защото са убедени, че иронията и хуморът са най-добрият инструмент в комуникацията тук, на Балканите. „Ако сме абсолютно сериозни, то тогава музиката и текстовете биха звучали твърде депресивно. И никой няма да слуша“, казват Брано Якубович и Ведран Муягич, специални гости на „Изотопия" преди концерта на групата на 29 ноември в София.
Цялото интервю и характерния саунд на „Дубиоза Колектив" слушайте в звуковия файл.
Превод в ефир: Леда Деянска
Снимки: Иван Русланов
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Исканията ни са мирни, справедливи и честни - човешки искания - право на живот и да не се налага да излизаме, за да го искаме. Това заяви пред..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..