Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължителността на живота в градовете се увеличава, ако има повече зеленина

Обитателите на градовете живеят по-дълго, ако наблизо има дървета, според изследване, свързващо зелените площи с по-ниски проценти на преждевременна смъртност, предаде "Ройтерс".

Известно е, че дърветата в градовете охлаждат и пречистват въздуха и поглъщат затоплящите планетата газове. Настоящото изследване на специалисти от Института за глобално здраве в Барселона установява ползата от зеленината за предпазване от преждевременна смъртност.

"Повече зелена площ е по-добра за здравето. Хората всъщност живеят по-дълго, ако наоколо има повече зеленина", пишат авторите на изследването в сп. "Lancet Planetary Health".

Изследването е базирано върху данни от девет проучвания, обхванали над осем милиона души в седем страни, сред които Китай и Канада, и е най-мащабното по рода си.

За целите му авторите са използвали сателитни снимки, за да определят количеството на растителността, включително дървета, трева и храсти, на 500 метра от домовете на хората.

Нивата на растителността са отчетени според индекса за оценка на общата зеленина NDVI (Normalized difference vegetation index). Участниците в изследването са били наблюдавани в продължение на няколко години. Изследователите са взели предвид и случаите на преждевременна смърт, причинена от здравословни състояния като сърдечносъдови и респираторни заболявания.

Изследването е установило, че в градовете от Барселона, Испания, до Пърт, Австралия, увеличаване на зеленината с 10 процента е довело до намаляване на преждевременната смъртност средно с четири процента.

Специалистите напомнят, че достъпът до растителност е от полза за психичното здраве, намаляване на стреса, ограничаване на замърсяването и насърчаване на физическата активност.

"Това, което трябва да направим, е да увеличим зелената площ в много градове, за могат хората да водят здравословен живот", изтъкват изследователите.

Според данни на ООН до 2050 г. две трети от глобалното население ще живее в градска среда. Много градове вече търсят начини да увеличат зеленината. В Меделин, Колумбия, бяха засадени хиляди дървета, които да образуват "зелени коридори" по продължение на главните пътища. Мелбърн, Австралия, планира да удвои дървесната си покривка до 40 процента до 2040 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Петков

Петков вижда нормално управление при прекъсната зависимост на Борисов от Пеевски

България не може да има нормално управление, ако зависимостта на Бойко Борисов от Делян Пеевски не бъде прекъсната. Така съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков коментира думите на лидера на ГЕРБ, че след изборите няма шанс да бъдат заедно в управлението след вчерашното отстраняване на Росен Желязков от поста председателя на НС. "Подкрепата на..

публикувано на 26.04.24 в 12:17
Микола Солски

Съд разпореди арест на украинския агроминистър Микола Солски

Министърът на аграрната политика и прехраната Микола Солски да бъде задържан по обвинения в съучастие в незаконно придобиване на държавна земя на стойност около 7 милиона долара. Това разпореди украински съд.  Солски отхвърля обвиненията, които се отнасят за събития от 2017-2021 г. - преди той да стане министър на земеделието през март 2022..

публикувано на 26.04.24 в 12:07

НС отмени патентния данък за бране на билки, горски плодове, гъби и трюфели

На първо четене мнозинството в Народното събрание (НС) отмени патентния данък за бране на гъби, билки и горски плодове, включително и трюфели. В подкрепа на предложението на ГЕРБ и ДПС гласуваха БСП и "Има такъв народ". Мотивът е, че данъкът се е оказал непосилен, тъй като заплащането му е авансово, без да се знае дали събирането им няма..

публикувано на 26.04.24 в 11:50
Снимката е илюстративна

Конкурсът за чиста журналистика Web report приключва на 30 април

"Това е конкурс, който обединява медиите – малки и големи, национални и регионални, в каузата за чиста журналистика. Това е конкурс на обединение в едно време на разделение ." Това каза пред БНР Калина Петрова, заместник главен редактор на портала Dir.bg, организатор на конкурса за свободна и чиста и журналистика Web report. Конкурсът се..

публикувано на 26.04.24 в 11:48

61% от родителите подкрепят задължителните ваксини, сочи проучване

61% от родителите подкрепят задължителните ваксини и биха поставили всички и дори допълнителни ваксини на децата си . Над 77% от родителите определят лекарите като основен източник на информация по въпросите на ваксините, а 95% от общопрактикуващите лекари съветват родителите да ваксинират децата си с всички ваксини от задължителния..

публикувано на 26.04.24 в 11:42

Коклюш в 21 области, но без извънредна епидемична обстановка

У нас вече има епидемия от коклюш, но няма да бъде обявена извънредна епидемична обстановка, съобщи за БНР главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.  По думите му има потвърдени случаи на инфекцията в 21 области в страната. На днешното заседание на Министерския съвет ще бъдат представени мерки за ограничаване на..

публикувано на 26.04.24 в 11:42

"Български пощи" възстанови приемането на писма и колети за Израел

От днес "Български пощи" възстановяват приемането на писма и колети за Израел. Няма да бъдат приемани куриерски пратки. От пощите посочват, че е възможно да има забавяния в доставките заради промени в полетите на авиопревозвачи, наложени от обстановката в Израел. 

публикувано на 26.04.24 в 11:35