Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдбата на Любчо Еленков или животът като отворена рана

| обновено на 04.03.20 в 08:22
Фотографът Красимира Василева и Любомир Еленков
Снимка: Красимира Василева
Любомир Еленков беше едно от децата на "Българската Коледа". След дни - на 8 март, той ще навърши 18 години.
Напук на съдбата той оцеля, въпреки диагноза той се бори, животът му е една жива рана, вечна болка и мъка, ежедневна борба и страх за бъдещето" - това казва бабата на Любчо - Саня Христова. Вече 18 години тя се грижи сама за внучето си и за незрящия си съпруг, загубил зрението си след трагедията с майката на детето.
Преди 18 години щастливите родители на Любчо са в очакване на първата си рожба. Майка му Невена е бременна в осмия месец. 8 март 2002 година обаче се оказва кръстопът на живота и носи смърт за едни, а живот за други. Пиян шофьор помита Невена и съпруга й Ивайло на тротоар в София. Жената умира, не успява да дочака дори линейката. Ивайло остава в критично състояние месеци наред, не излиза от комата, причинена от травмите. Любчо се появява на бял свят насред трагедията. 

Любчо с баба си Саня и дядо Влади

Саня Христова - майката на Невена и баба на Любчо, помни сякаш е било вчера думите „Елате да видите бебето, до утре едва ли ще оцелее“. 

Роден в осмия месец, останал дълго време без въздух, Любчо се ражда с много тежки увреждания. Поставят му диагнозата детска церебрална парализа. Минава през десетки операции, подложен е на непрекъсната рехабилитация. Въпреки увреждането си продължително време посещава занятията в училище, а сега е на индивидуална форма на обучение.

Въпреки изпитанията Любчо е усмихнат, добродушен, мил и весел - причината и смисълът на живота ми, признава бабата Саня Христова. Мнозина са съпричастни с историята на момчето още от първия миг на раждането му, допълва тя. 

"Всеки ден, всеки миг, всеки час много хора ми пишат, обаждат се, искат контакти с нас, Господ здраве, живот и щастие да им дава. Благословени да са", казва Саня Христова за предаването "Рано в неделя". Именно съпричастността на хората и усмивката на Любчо клепят баба му в трудните дни.

"Много силно, много издръжливо дете е, да знаете. Ако малко по-рано беше дошла линейката, по-рано да беше изродено детето, може би нямаше да бъде с толкова тежка диагноза. Жестока съдба. Всичките тези години, дни и нощи, все едно не съм живяла, все едно вчера беше. Детето е причината да издържим на тази мъка и болка", продължава своята изповед жената. 

Любомир Еленков

На 8 март Любчо става пълнолетенНяма да има право на същата социална грижа от страна на държавата, каквато е имал като дете с увреждане. Средствата, които са му се полагали, ще намалеят. 

"Той в момента е в 11 клас, има още една учебна година. Дано да можем да продължим да учим. Дотогава запазва статута на ученик и може да получи социални грижи както досега. Когато прекъсне училище, тогава ще мине в категорията на възрастните с увреждания", обяснява Саня Христова, която не прави планове занапред. 

"Нещата в живота - и хубави, и лоши - ми се сервират изведнъж, така че мисля за състоянието на детето. От диагнозата, от това което съм чула, видяла и прочела, виждам, че напредъкът стига до едно време и после връщат назад. Има дечица и хора, които са ходели, правели са крачки, вече са на инвалидни колички. Получават се деформации, изкривявания. Много изживяхме тези години. Нямаме ден без процедури - плуване, конче, логопед, психолог, стволови келтки, клиники, санаториуми, операции също, съвети от много места. Един страх, една болка - дали ще постъпим правилно, кое е по-доброто", разкрива още от болката си бабата на Любчо.

Фотографът Красимира Василева разказва историята на Любчо в снимки. Благотворителната изложба успява да събере средства за рехабилитацията на детето в клиника в Словакия. По повод 15 години от основаването на лечебното заведение Любчо участва в конкурс за снимка. Ако успее да спечели, ще получи безплатни процедури, разказва още баба му Саня.

"Първата награда е три седмици безплатно лечение и преживяване в центъра. Втората е две седмици и така нататък. Общо са 15 награди. Помолих Красимира Василева, която много направи за внученцето ми, направи една изложба, в която се включи цяла България и много хора ни помогнаха. Благодарение на това поемаме разходите на детето."

"Самото гласуване е трудно - натиска се линка или снимката, натиска се едно сърчице под снимката, след това има една лесна математическа задача, която трябва да се реши. Хората са упорити, пишат, споделят, радват се за успехите на Любчо. Нямам думи за обичта на хората и желанието да подадат едно сърчице за Любчо всеки ден."

Интервю със Саня Христова чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40