Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ярки образи от Багренци в изложба с творби на Васил Чакъров

Снимка: архив

Картини на Васил Чакъров, посветени на Багренци, ще бъдат показани в Художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил. Кюстендилското село Багренци е родното място на художника. За изложбата са подбрани 130 творби. Тя е част от по-голям проект за представяне на художественото наследство на Васил Чакъров, което е не само голямо, но и богато, изтъква Ружа Маринска, изкуствовед и художествен критик.

„Това багренско детство го е стопляло през целия му живот. Той се е връщал често в бащиния дом, в родното място. Това е един много голям цикъл от живопис, от акварели, от графики, които са посветени на Багренци. С дома, пейзажите около Багренци, панаирите, сергиите и всичко, което е видял и запомнил ярко“, разказва Ружа Маринска пред "Хоризонт".

В архива на твореца непосредствено преди изложбата е открито стихотворение в проза, в което той описва живите си детски спомени, разказа Маринска. „За бостаните, за слънчогледите, за животинките, за цъфналите круши... Това е нещо, което действително е дало и цвят, и форма на изкуството му.

По отношение на хората Васил Чакъров има своеобразно виждане – нито ги идеализира, нито им се присмива, допълва изкуствоведът. "Той просто много ги обича. И бабата, и дядото, и другите съселяни. Просто ги обича и ни ги е запечатал много естествени и в същото време много вълнуващо.“

За него и Майстора, и Константин Щъркелов са били своеобразни икони, подчертава Ружа Маринска. „Това е уникалното при него – той е един самоизградил се художник, той не е учил в Академията. И това са големите български майстори, които са му били учителите в това самоизграждане.“

"Той можеше да рецитира стихове безброй. Има внушителен архив. От 60-те години – това е половин век, до края на дните си, той живо се интересуваше от всичко, което се случва. Изрезки от вестници, от списания, издадени книги. Всичко това при него е в много, много кашони, много-много кутии, които са много добре надписани“, казва още Маринска.

През 2024 година ще бъдат отбелязани 90 години от рождението на Васил Чакъров. Дотогава на различни етапи ще бъде представяно творчеството му, така че ще знаем повече за „тази вселена Васил Чакъров“, допълва Ружа Маринска.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба

Изложба "Към небето" за българската авиация и самолетостроене

Легендарните години на българската авиация и самолетостроене са представени в изложбените зали "Рафаел Михайлов" във Велико Търново. Историци и авиомоделисти ни връщат в годините, когато бойната ни авиация е наброявала 602 самолета и вертолета и още преди това, когато българските авиатори са писали световната история като например, че първият нощен..

публикувано на 11.05.24 в 10:30

15 години "Дни на музиката в Балабановата къща" в Пловдив

За 15-и пореден път в Пловдив ще се проведе Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща", който по традиция има пролетно и есенно издание.  Тази пролет форумът ще събере елитни солисти и ансамбли - началото на 12 май от 18.30 ч. ще постави блестящият цигулар Светлин Русев с програма от солови пиеси, а заедно с него на финала ще свирят..

публикувано на 10.05.24 в 17:48
Национален музей „Борис Христов“

Фестивалът "Борис Христов" чества две важни годишнини

През 2024-тa честваме 110 години от рождението на незабравимия български бас Борис Христов, а фестивалът, който носи неговото име, закръгля своите две десетилетия. Организатор и домакин на събитието е Националният музей "Борис Христов" - софийският дом на големия артист. Именно в това издание, което ознаменува двете кръгли годишнини, форумът..

публикувано на 10.05.24 в 17:01
Яйце от крава, мляко от кокошка - изложба

В Художествена галерия - Добрич откриха изложбата "Яйце от крава, мляко от кокошка"

Трима художници откриха изложба в Художествената галерия в Добрич с оригиналното заглавие "Яйце от крава, мляко от кокошка". Творбите на Желко Терзиев, Калина Димитрова и Красимир Терзиев са в различни направления на визуалното изкуство и експериментират по интересен начин с изразните средства на киното, фотографията, инсталацията,..

публикувано на 10.05.24 в 16:19
Стоян Радев

Стоян Радев: Да обичаш е умение, което се придобива с търпение

Тази вечер – 10.05, от 19 часа в Столичния куклен театър е премиерата на "И ние играем Ромео и Жулиета". Режисьор на спектакъла е Стоян Радев. "Идеята на Камен Асенов, който е актьор в Кукления театър, беше да тръгнем от там, че има вражда между  драматичните и куклените актьори. Това е находчиво хрумване, през което навлизаме в шекспировата..

публикувано на 10.05.24 в 15:48
Димитър Карамфилов и Константин Костов (от ляво на дясно)

"Джаз концерт по Мусоргски" на Константин Костов и Димитър Карамфилов на 12 май

В края на 19 век в изкуството се заражда ново направление - така нареченият реализъм . Постепенно Европа започва да излиза от романтичните украси в произведенията на изкуството и в него път си проправят обективизмът и истинската картина на действителността. Може би това е естествен процес, в който изкуството се развива – през замечтания поглед и..

публикувано на 10.05.24 в 14:52
Тони Дуковски

Тони Дуковски - "Детето на Враца", издаде първата си книга

Любимият фотограф на врачани Тони Дуковски, наричан от местната общественост "Детето на Враца", издаде първата си книга. Заглавието ѝ е популярният врачански израз - "И те така, те". Представянето на книгата събра много хора в градското читалище.  "Аз се изправих срещу нещастието, дадено ми от природата и човешка грешка, за да го..

публикувано на 10.05.24 в 14:30