Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Иванчев превръща изсъхнали дървета в скулптури

Милен Иванчев
Снимка: Ива Антонова

Дървени скулптури с различни сюжети в центъра на Враца се радват на популярност сред жителите и гостите на града. Идеята е изсъхналите дървета да не бъдат отсичани, а да се претворяват в декоративни елементи от градската среда. Те са с различни послания. Орел напомня за прословутата фраза, че "във Враца гарга не каца, защото е гнездо на орли", а триумфална колона от букви украсява пространството пред Регионалната библиотека "Христо Ботев". 

Във Враца не отсичат умиращите дървета. Каменоделецът Милен Иванчев превръща дърветата в скулптури. 

"По принцип работя камък. През целия си живот съм работил с камък. В един момент от живата се срещнах с дървото и то по-точно с резачковата скулптура, която навремето преди 15 години беше много напредничава технология". Снимка: Ива Антонова

Дървото е по-евтин материал и по-бързо се обработва, споделя майсторът. 

Преди 4-5 години го потърсила Радосвета Крумова, старши експерт по културата в Общината, за да се намери различно решение, преди да бъде отсечено изсъхващо дърво. Милен изваял от дървото орел. 

За Враца орелът  е емблема, защото фразата "Враца - гнездо на орли" е със статут на неформален градски девиз. Тя е местният отговор на популярната закачка, че във "Враца гарга не каца". Първата дървена скулптура даде летящ старт на една добра идея за облагородяване на градската среда.

"И от там вече почнахме да разсъждаваме и решихме при откриване на такова дърво, което е умиращо, да ми се обаждат, ако мога да направя нещо от него, да направя", разказва Милен Иванчев. 

Снимка: Ива Антонова
Две стари и изсъхнали дървета пред Регионалната библиотека в града се превърнаха в триумфални колони на писмеността и книжовността. Върху едното са изваяни 10 книги, сред които Библията и Рибният буквар, а на другото са пресъздадени букви от азбуката ни. Наскоро дървените скулптури бяха импрегнирани и лакирани, за да бъдат запазени и съхранени за дълго време. 

Милен Иванчев има още няколко дървени скулптури. Те са на различни животни и са подвижни.

"Няма да го обяснявам, то го е обяснило времето, светът, животът го е обяснил, че колкото културата е на по-висок ниво, толкова и народът, и хората са на по-високо ниво и мисленето им, изобщо културата, това е двигателят на живота".

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Genre и gender стереотипи и музикалното им преображение

Предаването чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева Снимки от "Варненско лято" : Лора Търколева

публикувано на 14.08.24 в 14:22
Град Трявна

Денчо Минев, кмет на Трявна: Градът е съдба и мисия, посещава се предимно от българи!

"Пътувай с Хоризонт" ви посреща на едно различно място - Трявна. Градът е малък, но достатъчно гостоприемен и богат с минало , с история, с талант, майсторлък и дързост, за да провокира гостите си с любов, с изпитание за интелектуалното им любопитство, с изненади и желание да се върнат – независимо дали идват за пръв или за пореден път. Слушайте за..

публикувано на 12.08.24 в 11:30
Село Млечево

Предизвикателството "100 лицеви опори" е в помощ на децата от севлиевското село Млечево

Млад мъж, който прекарва летата със семейството си в севлиевското село Млечево, се е заел да превърне неуютна стая в местното кметство в малка зала за тренировки на децата по бойни спортове . Нужна е малка сума за оборудването и Християн и негови приятели се надяват да съберат, като привличат вниманието отправяйки предизвикателството..

публикувано на 11.08.24 в 19:32

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19
Владимир Николов

Изследването на мезозойската гръбначна фауна и динозаврите е прохождащо научно направление у нас

Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.  "Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът..

публикувано на 07.08.24 в 12:25