Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Иванчев превръща изсъхнали дървета в скулптури

Милен Иванчев
Снимка: Ива Антонова

Дървени скулптури с различни сюжети в центъра на Враца се радват на популярност сред жителите и гостите на града. Идеята е изсъхналите дървета да не бъдат отсичани, а да се претворяват в декоративни елементи от градската среда. Те са с различни послания. Орел напомня за прословутата фраза, че "във Враца гарга не каца, защото е гнездо на орли", а триумфална колона от букви украсява пространството пред Регионалната библиотека "Христо Ботев". 

Във Враца не отсичат умиращите дървета. Каменоделецът Милен Иванчев превръща дърветата в скулптури. 

"По принцип работя камък. През целия си живот съм работил с камък. В един момент от живата се срещнах с дървото и то по-точно с резачковата скулптура, която навремето преди 15 години беше много напредничава технология". Снимка: Ива Антонова

Дървото е по-евтин материал и по-бързо се обработва, споделя майсторът. 

Преди 4-5 години го потърсила Радосвета Крумова, старши експерт по културата в Общината, за да се намери различно решение, преди да бъде отсечено изсъхващо дърво. Милен изваял от дървото орел. 

За Враца орелът  е емблема, защото фразата "Враца - гнездо на орли" е със статут на неформален градски девиз. Тя е местният отговор на популярната закачка, че във "Враца гарга не каца". Първата дървена скулптура даде летящ старт на една добра идея за облагородяване на градската среда.

"И от там вече почнахме да разсъждаваме и решихме при откриване на такова дърво, което е умиращо, да ми се обаждат, ако мога да направя нещо от него, да направя", разказва Милен Иванчев. 

Снимка: Ива Антонова
Две стари и изсъхнали дървета пред Регионалната библиотека в града се превърнаха в триумфални колони на писмеността и книжовността. Върху едното са изваяни 10 книги, сред които Библията и Рибният буквар, а на другото са пресъздадени букви от азбуката ни. Наскоро дървените скулптури бяха импрегнирани и лакирани, за да бъдат запазени и съхранени за дълго време. 

Милен Иванчев има още няколко дървени скулптури. Те са на различни животни и са подвижни.

"Няма да го обяснявам, то го е обяснило времето, светът, животът го е обяснил, че колкото културата е на по-висок ниво, толкова и народът, и хората са на по-високо ниво и мисленето им, изобщо културата, това е двигателят на живота".

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22