Какво значи да те ожули или ужили кит, как така Дейвид Гилмор е суров и защо е важно да вържеш кучето, за да ти е мирно интервюто? Отговорите на тези и други въпроси, както и хубавотии от всякакъв калибър се изляха в ефира за последната година във времето на „Изотопия”.
Най-новото авторско предаване на „Хоризонт” провъзгласи автономия за слушане всеки четвъртък от 22 до 24 ч. точно на 18 юли 2019 г.
И така – не цяла неделя, а цяла годинка.
„Без болка няма радост”, гласи стара или не съвсем мъдрост от пазара на Римската стена в София, където често се допитвахме до вашето мнение по вселенски сюжети като „Междузвездни войни” и средновековната кухня. „Питай хората на пазара” стана част от любимите ни бойни радиаторски задачи.
Но не само.
Учени, творци, приключенци и екстремци от България и света – в „Изотопия” се постарахме да ви срещнем с много и различни прекрасни хора. Както и с животни: в парка за танцуващи мечки, с овце, които ядат водорасли, току-що бракосъчетали се зайци, слоница с образцов педикюр и декоративно прасе с афинитет към пълнените чушки и виното. Напред и назад във времето – от веселите румънски гробища, през съвременните кафенета на смъртта до музеите на провала, на махмурлука и на разбитите връзки. И на илюзиите, разбира се.
Без грам илюзия запретнахме ръкави и събрахме цели двама дядоколедовци в едно студио.
Запознахме ви със съдебна художничка, нарисувала най-големите престъпници на Америка, доброволец от Великобритания, часове, след като тества Covid-ваксина, както и с част от екипа, заснел последния клип на The Prodigy в София.
Пихме бира с лактобацилус булгарикус и украински чай с чесън. Джурнахме и по чаша зелев сок с Dubioza Kolektiv.
Свирихме на хандпани в сърцето на нощна София, подрънкахме на укулеле в Европарламента, насладихме се и на гигантска арфа.
От Гренландия до Антарктида - заедно със заклети пътешественици обиколихме земното кълбо поне няколко пъти надлъж и нашир, бяхме даже на Марс.
В предаването своя радиодебют направиха не е една и две родни банди, но уважихме и звезди като „Тангра” и Милена.
На всички тях „Изотопия” сърдечно благодари.
Благодарим и на колегите, с които работихме през тази година, както и на вас – слушателите – за доверието и търпението.
Продължаваме и днес, на рождения си ден, и ви черпим, както подобава, с торта. Тя е особено специална и изотопска, защото в направата ѝ дейно се включи редакторът ни Марта под вещото ръководство на Кети Ангелова. Останалите – признаваме чистосърдечно – снимахме и се облизвахме. И оклепахме диктофоните с брашно, банани и шоколад.
Историята на Кети е като историята на „Изотопия” – сбъдната мечта. От света на финансите тя се насочва към сладкото в живота и с труд и постоянство създава своя собствена сладкарница, където прави не от пиле мляко, а от лимони, бъз и пралин всевъзможни вкуснотии. Кети беше особено търпелива с екипа ни и ни позволи да нахлуем в сърцето на сладкарницата ѝ – кухнята, където с любов прави своите сладки магии. Омагьоса ни и с тортата, която измисли и декорира специално за нас. Претендираме за световен рекорд в дисциплината „Радиаторски екип, омитащ торта скорострелно и в абсолютен синхрон”. С благодарност на Кети Ангелова, че наля сладък бензин в изотопската машина. Тя ще продължи да действа безотказно и занапред.
„Изотопия” са водещите Лора Търколева и Лъчезар Вълев, редакторът Марта Младенова и музикалният редактор Иван Нотев. На линия сме всеки четвъртък вечер и ви очакваме.
А дотогава чуйте част от ефирните ни и неефирни съждения, както и уникалната рецепта за изотопска торта – в звуковите файлове.
Снимки: Лора ТърколеваНа 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..