Какво значи да те ожули или ужили кит, как така Дейвид Гилмор е суров и защо е важно да вържеш кучето, за да ти е мирно интервюто? Отговорите на тези и други въпроси, както и хубавотии от всякакъв калибър се изляха в ефира за последната година във времето на „Изотопия”.
Най-новото авторско предаване на „Хоризонт” провъзгласи автономия за слушане всеки четвъртък от 22 до 24 ч. точно на 18 юли 2019 г.
И така – не цяла неделя, а цяла годинка.
„Без болка няма радост”, гласи стара или не съвсем мъдрост от пазара на Римската стена в София, където често се допитвахме до вашето мнение по вселенски сюжети като „Междузвездни войни” и средновековната кухня. „Питай хората на пазара” стана част от любимите ни бойни радиаторски задачи.
Но не само.
Учени, творци, приключенци и екстремци от България и света – в „Изотопия” се постарахме да ви срещнем с много и различни прекрасни хора. Както и с животни: в парка за танцуващи мечки, с овце, които ядат водорасли, току-що бракосъчетали се зайци, слоница с образцов педикюр и декоративно прасе с афинитет към пълнените чушки и виното. Напред и назад във времето – от веселите румънски гробища, през съвременните кафенета на смъртта до музеите на провала, на махмурлука и на разбитите връзки. И на илюзиите, разбира се.
Без грам илюзия запретнахме ръкави и събрахме цели двама дядоколедовци в едно студио.
Запознахме ви със съдебна художничка, нарисувала най-големите престъпници на Америка, доброволец от Великобритания, часове, след като тества Covid-ваксина, както и с част от екипа, заснел последния клип на The Prodigy в София.
Пихме бира с лактобацилус булгарикус и украински чай с чесън. Джурнахме и по чаша зелев сок с Dubioza Kolektiv.
Свирихме на хандпани в сърцето на нощна София, подрънкахме на укулеле в Европарламента, насладихме се и на гигантска арфа.
От Гренландия до Антарктида - заедно със заклети пътешественици обиколихме земното кълбо поне няколко пъти надлъж и нашир, бяхме даже на Марс.
В предаването своя радиодебют направиха не е една и две родни банди, но уважихме и звезди като „Тангра” и Милена.
На всички тях „Изотопия” сърдечно благодари.
Благодарим и на колегите, с които работихме през тази година, както и на вас – слушателите – за доверието и търпението.
Продължаваме и днес, на рождения си ден, и ви черпим, както подобава, с торта. Тя е особено специална и изотопска, защото в направата ѝ дейно се включи редакторът ни Марта под вещото ръководство на Кети Ангелова. Останалите – признаваме чистосърдечно – снимахме и се облизвахме. И оклепахме диктофоните с брашно, банани и шоколад.
Историята на Кети е като историята на „Изотопия” – сбъдната мечта. От света на финансите тя се насочва към сладкото в живота и с труд и постоянство създава своя собствена сладкарница, където прави не от пиле мляко, а от лимони, бъз и пралин всевъзможни вкуснотии. Кети беше особено търпелива с екипа ни и ни позволи да нахлуем в сърцето на сладкарницата ѝ – кухнята, където с любов прави своите сладки магии. Омагьоса ни и с тортата, която измисли и декорира специално за нас. Претендираме за световен рекорд в дисциплината „Радиаторски екип, омитащ торта скорострелно и в абсолютен синхрон”. С благодарност на Кети Ангелова, че наля сладък бензин в изотопската машина. Тя ще продължи да действа безотказно и занапред.
„Изотопия” са водещите Лора Търколева и Лъчезар Вълев, редакторът Марта Младенова и музикалният редактор Иван Нотев. На линия сме всеки четвъртък вечер и ви очакваме.
А дотогава чуйте част от ефирните ни и неефирни съждения, както и уникалната рецепта за изотопска торта – в звуковите файлове.
Снимки: Лора ТърколеваПрез 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.