Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необичаен звук буди плевенчани - крясъци на гларуси

Снимка: БГНЕС

Ако сте решили да разгледате красивия Плевен, голяма е вероятността да помислите, че сте попаднали на морския бряг. Усещането идва от познатите крясъци на гларусите, които се забелязват около фонтаните в центъра на града.

Ако ставате рано или до прозореца ви има дърво, сутрин в Плевен може да се събудите от чуруликане на врабчета. Напоследък обаче необичаен звук събужда плевенчани - крясъците на гларуси.

"Все по-често плевенчани се будят с крясък на гларуси. Гларусите са т.нар. "жълтокраки чайки" и се срещат вече обичайно и във вътрешността на страната. Гларусите са синатропен вид. Това е вид, който живее близо до хората в населените места, те са зависими от човешката дейност. Причината да са в населените места е, че тук има изобилна храна през цялата година, както и благоприятни условия за тяхното размножаване", пояснява Габриела Георгиева, експерт в Регионалната инспекция по околната среда и водите.

Те са всеядни и там, където има храна, за тях е подходящо местообитание. Свикнали сме да ги виждаме наистина по морето, но вече може би от няколко десетилетия, е обичайно да се срещат и в други населени места, допълва тя. Гларусите предпочитат риба, но се хранят с всякакви изхвърлени от хората хранителни остатъци, унищожават яйца на други птици, но няма данни за намаляване на популация на други птици към момента, коментира експертът. 

"Гнездят по покриви на високи сгради, те са колониално гнездящ вид. Те са свикнали да бъдат близо до хората. В същото време си намират труднодостъпни места, за да си направят гнездата с цел да запазят поколението си. Имат добре развит механизъм за взаимна защита на гнездата и на малките си. Те нямат естествен враг в населените места с изключение на човека, който е единственият лимитиращ фактор за тяхната популация в града", изтъква експертът.

Има случаи на ранени гларуси, за които се обаждат на "зеления телефон", но тъй като гларусите не са защитени от Закона за биологичното разнообразие, ние няма как да ги изпратим в Спасителен център, във ветеринарна клиника или зоологическа градина, подчертава Габриела Георгиева. Единственото, което могат да направят гражданите, е за своя сметка да заведат животното на ветеринар, съветва тя

Мил спомен имат в Регионалната инспекция по околната среда и водите в Плевен. 

"Беше мъничко птиче. Гледахме го няколко дена в инспекцията. То се разхождаше по бюрата. Беше много смешен. Стана любимец. Миролюбиви са. Не нападат хора. Аз съм ги виждал да нападат други птици, но за хората не би следвало да са опасни", казва директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Плевен  Стефан Цанев.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10