Правенето на хляб не е проста работа. Трябват време, познание и любов, защото той е основата на живота, сладкодумно разказва на децата в двора на Етнографския музей в Долна Оряховица уредникът от Горнооряховския исторически музей Теменуга Йорданова.
Децата се връщат десетилетия назад и месят хляб, както са правили техните баби и прабаби.
„На мен ми беше интересно като разточвахме тестото и го правихме на формички. Тестото се разточва с точилка.“
„За момичето е важно да се научи да правят хляб, защото като порасне да прави на мъжа си и да не останат гладни“.
„На масата първо се слага хляб и хората ядат от него, за да станат юнаци“.
Така изглежда за децата светът на хляба, който децата опознават отблизо благодарение на музейната инициатива.
Има хляб, който е „свят”, защото носи Божиите символи, положени върху него чрез дървено печатче, наречено просфора. Така се нарича и самият обреден хляб, който е ключов елемент от християнското тайнство причастие. Освен църковните печати, някога всяка християнска къща имала своя просфорник, който се пазел в домашния иконостас, редом до иконата-покровителка на дома, разказва етнографът от Теменуга Йорданова.
„Всеки оставя една мечта с пожелание за новата година, особено при коледните или великденските хлябове. При Никулден се правят лодки с риба, мрежи. За сватбените обредни хлябове се представят птичките като символ на момъка и момата. Слънцето също е много важен символ за здраве и плодородие“.
Хлябът е част от българския ни корен, споделят родителите, довели децата си в двора на Етнографския музей в Долна Оряховица.
„Вкъщи сме създали такива традиции - често месим питка, хляб и децата са запознати с това, което се случва. Тук нагледно могат да бъдат запознати с традициите и българските обичаи“.
„Ние вкъщи много държим на хляба. От години си го произвеждаме сами, така предаваме традициите“.
„Децата искам да знаят, че хлябът е по-силен от всичко“.
„Хлябът е основата на живата, така че трябва да знаем от къде идва и как се прави“.
Запознанството с тайнствата на хляба е част от инициативата „Семейни съботи“, които Историческият музей в Горна Оряховица провежда вече шесто лято. Целта е родителите и децата да се заваляват, учейки, обяснява музейният директор Мая Иванова.
„Тази година в Исторически музей – Горна Оряховица решихме да надградим започнатото – ние имаме етнографска къща в Долна Оряховица с прекрасен двор, който позволява децата да се забавляват, да научат нещо ново, да се доближат до живота на своите баби и дядовци и най-важното нещо - щастливи са“.
Тези занимания правят от хората общност, вярва кметът на Долна Оряховица Йордан Байчев.
„Тук живеят страшно много смислени хора, хора активни и, за да бъде градът активен, възроден, първо трябва да се обърнем към нашите традиции. Стъпвайки на тези традиции, ние можем да развиваме настоящето и бъдещето. Създава се общност, без която няма как да вървим напред и то най-вече общност от деца, които са бъдещето на нашия град. Това е основната идея на тези наши празници в Етнографския музей в Долна Оряховица“.
Семейните музейни съботи продължават с майсторите на шевици и дантели, както и с тънкостите на грънчарството и керамиката.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
През тази година лихвите по потребителските кредити леко ще нараснат . Тази прогноза направи в интервю за БНР кредитният консултант Тихомир..