Правенето на хляб не е проста работа. Трябват време, познание и любов, защото той е основата на живота, сладкодумно разказва на децата в двора на Етнографския музей в Долна Оряховица уредникът от Горнооряховския исторически музей Теменуга Йорданова.
Децата се връщат десетилетия назад и месят хляб, както са правили техните баби и прабаби.
„На мен ми беше интересно като разточвахме тестото и го правихме на формички. Тестото се разточва с точилка.“
„За момичето е важно да се научи да правят хляб, защото като порасне да прави на мъжа си и да не останат гладни“.
„На масата първо се слага хляб и хората ядат от него, за да станат юнаци“.
Така изглежда за децата светът на хляба, който децата опознават отблизо благодарение на музейната инициатива.
Има хляб, който е „свят”, защото носи Божиите символи, положени върху него чрез дървено печатче, наречено просфора. Така се нарича и самият обреден хляб, който е ключов елемент от християнското тайнство причастие. Освен църковните печати, някога всяка християнска къща имала своя просфорник, който се пазел в домашния иконостас, редом до иконата-покровителка на дома, разказва етнографът от Теменуга Йорданова.
„Всеки оставя една мечта с пожелание за новата година, особено при коледните или великденските хлябове. При Никулден се правят лодки с риба, мрежи. За сватбените обредни хлябове се представят птичките като символ на момъка и момата. Слънцето също е много важен символ за здраве и плодородие“.
Хлябът е част от българския ни корен, споделят родителите, довели децата си в двора на Етнографския музей в Долна Оряховица.
„Вкъщи сме създали такива традиции - често месим питка, хляб и децата са запознати с това, което се случва. Тук нагледно могат да бъдат запознати с традициите и българските обичаи“.
„Ние вкъщи много държим на хляба. От години си го произвеждаме сами, така предаваме традициите“.
„Децата искам да знаят, че хлябът е по-силен от всичко“.
„Хлябът е основата на живата, така че трябва да знаем от къде идва и как се прави“.
Запознанството с тайнствата на хляба е част от инициативата „Семейни съботи“, които Историческият музей в Горна Оряховица провежда вече шесто лято. Целта е родителите и децата да се заваляват, учейки, обяснява музейният директор Мая Иванова.
„Тази година в Исторически музей – Горна Оряховица решихме да надградим започнатото – ние имаме етнографска къща в Долна Оряховица с прекрасен двор, който позволява децата да се забавляват, да научат нещо ново, да се доближат до живота на своите баби и дядовци и най-важното нещо - щастливи са“.
Тези занимания правят от хората общност, вярва кметът на Долна Оряховица Йордан Байчев.
„Тук живеят страшно много смислени хора, хора активни и, за да бъде градът активен, възроден, първо трябва да се обърнем към нашите традиции. Стъпвайки на тези традиции, ние можем да развиваме настоящето и бъдещето. Създава се общност, без която няма как да вървим напред и то най-вече общност от деца, които са бъдещето на нашия град. Това е основната идея на тези наши празници в Етнографския музей в Долна Оряховица“.
Семейните музейни съботи продължават с майсторите на шевици и дантели, както и с тънкостите на грънчарството и керамиката.
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в..