Тя е учител по история и цивилизации, отговаря и за "Проектни дейности” в Частно Основно Училище “Томас Едисън” в София, където учебната година започна със седмица по-рано.Велева разказва, че веднага щом затворили вратата на училището, отворили враната на дигиталното. В него имало виртуални стаи по интереси и виртуални гости, а учителите провокирали децата да споделят как се чувстват във времето на социалната изолация:
"През какви проблеми минават. Как се чувстват. Споделяха и виждаха, че не само те се чувстваха по този начин, а и останалите ученици. Виртуални гости имахме: олимпийски шампиони на България, коитода повдигнат духа им. Направихме и конкурс: „Заедно срещу Covid-19“, където наши ученици и ученици от Китай и Русия споделиха своя опит и как социалната изолация им се отразява. Чувстваме се спокойни да предлагаме какви ли не идеи. Родителите на децата, които учат в училището, също са много отворени и имат доверие на учителите за това, което правят".
Доверието на родителите довело до това те да се включат в обучителния процес, допълни Велева.
"Видяха колко е трудно да си учител, особено в дигитална среда, да организираш всички деца, всички да бъдат онлайн, всички да бъдат с включени камери. Пожелаха да ни помогнат. Дори организирахме инициатива, в която родител-специалист в дадена област влиза като лектор в часовете ни. Така те влязоха и в ролята на учител. Това си беше своеобразен тийм билдинг. Например - авиация - комуникация с родител, който се занимава с авиация. Лекция от родител за ароматерапия - за лечебните свойства и как да се предпазим от вируси и т. н. Светът на емоциите - с родител - психолог. Имахме „транспорт и екология“ с родител професор по екология".
Велева казва, че това е дигиталният свят е "една нова култура на преподаване, а децата пък се научиха на една нова култура на учене".
Covid - ситуацията, социалната изолация е далеч от идеалната, но: "дава чудесни възможности да променим този начин, по който преподаваме. Да променим и да развием способностите на младите хора в областта на технологията. Силно вярвам, че технологиите имат потенциала да оптимизират учебния процес, а защо да не и да го усъвършенстват. Цялата следваща учебна година ще останем в присъствена форма, но имаме такива замислени инициативи, които могат да бъдат реализирани".
Целия репортаж на Добромир Видев можете да чуете в звуковия файл.В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..