В условията на все по-развиващ се планински туризъм завършилите училището са все по-търсени от туристическите агенции и за организирани високопланински преходи, заради опасностите и неизвестните, които крие планината.
За директора на училището Румяна Велешка планинският водач е "доста интересна професия, която в съвременните условия става все по-популярна, с оглед на това, че България е известна туристическа дестинация".
Намирането на ученици и сформирането на паралелка не е лесно, защото приемът е след завършено основно образование, признава Велешка. Въпреки това идват деца от цялата страна.
„Децата за пет години израстват много и от малки деца, в 12 клас ние изпращаме съвсем подготвени за живота млади мъже. Имаме и момичета в паралелката.“
Доайен сред специалистите, които обучават бъдещите планински водачи, е Иван Мутафов. Родом от Черни Осъм, той предава своя опит в планинарството.
„Аз ги уча преди всичко на любов към природата. След това започваме на практика нещата да ги развиваме. Опасности в планината, всички видове планински спортове, ориентиране, пещерно дело, туризъм…“
Много често учениците са в планината, в реални условия, където придобиват по-добри знания, разказва Румяна Велешка.
Мартин Семерджиев е един от преподавателите.
„Винаги съм обичал планината, винаги съм обичал свободата. Затова се насочих към Спортната академия, да уча алпинизъм и да се занимавам с това. Не че винаги е лесна работа. В природата сме доста често. Учим нещата на терен. Показвам им какви са опасностите, защото някои от тях са скрити…“
Освен учител, Тихомир Нешев е и планински спасител. Смята, че културата на българина е все още ниска за това „да търси и да си осигурява тази сигурност и удобство – планинския водач“. Подчертава, че законово вече всяка туристическа агенция задължително предоставя планински водач, когато има група за организиран преход в планината.
„Хората го осъзнаха, застрахователите го изискват и нашите ученици все повече ще си намират работа. В момента планински водач минималната надница на ден, която се полага, е 120 лева.“
Други детайли по темата чуйте в звуковия файл.За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..
Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..
Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...