Продължава проучването на откритата в Силистра римска пещ на 1500 години. Тя бе намерена при изкопни дейности по проект на Общината за строеж на социални жилища. Комисия от Министерство на културата е разпоредила археолозите да продължат проучването в рамките на сервитута.
Пещта е ползвана за изпичане на тухли. Съоръжението е отлично запазено и е било строено от изключителни майстори. Десетки кубици дърва са загрявали в големи огнища пещта до 900 градуса. Технологията не се e различавала особено от днешния начин за производство на тухли.
Проучването е било изключително трудно. Повече от десет дни археолозите са пробивали, разчиствали с тесли, за да установят, че са попаднали на пещ за строителна керамика. Направен е бил преглед на изследванията на пещите в България.
Проф. Георги Атанасов от Регионалния исторически музей в Силистра и ръководител на археологическата група работила на терена:
„Разкрита и документирана беше пещ за строителна керамика... Тази пещ, първото, което впечатлява е, че е добре запазена. Оказа се, че това е най-голямата открита пещ за строителна керамика в България на този етап“.
Пещта е на две нива и на два етажа, като долното ниво са двете горивни камери, в които е пален огънят, в който се затопля скарата.
„Скарата има площ около 15 квадратни метра. Тя е доста голяма, долните горивни камери са изградени от тухли, чрез сводести конструкции, а горната камара - от кирпичи“, допълни Кристиян Михайлов, заместник-ръководител на екипа археолози.
Проф. Атанасов допълни:
„Горивните камери са дълги над 4 метра и са високи около 1,20 метра. На дъното беше проследен около 10-сантиметров пласт от въглени и пепел от последното ползване на пещта“.
В непосредствена близост преди години са открити римски гробници и пещи както за тухли, така и за съдове, но с много по-малки размери. До новооткритата пещ археолозите са регистрирали и зърнохранилища от османския период на града. Голяма е вероятността под другата част на терена за строителство да излезе друго древно свидетелство за живота и бита на населението отпреди 15 века.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Коледа е време за семейството . Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля. Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството. Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..
Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..
В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..
В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..