Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първата прожекция на филма „Лека нощ, Лили“ ще е на феситвала 18th IN THE PALACE International Short Film Festival

Петър Вълчев и Виолета Гиндева
Снимка: Личен архив

Първата прожекция на филма „Лека нощ, Лили“ ще бъде излъчена на международния форум за късометражно кино 18th IN THE PALACE International Short Film Festival, който ще се проведе от 27 февруари до 6 март.

Актрисата Виолета Гиндева изпълнява роля в този филм. Тя почина през април 2019 година.

Режисьорът Петър Вълчев избрал Виолета Гиндева за участие във филма след препоръка от майка си:

„Заради майка ми Виолета  Гиндева беше поканена в този филм, в последствие се посъветвах със София Бобчева, която е една от младите талантливи звезди на народния театър, попитах я да ми препоръча мъж актьор – тя веднага ми препоръча Павел Иванов, който играе ролята на партньор на Виолета във филма“, каза в предаването „Графити по въздуха“ Петър Вълчев.

Режисьорът подчерта, че това е много личен филм, защото е написан, след като е починала баба му.

„За мен тогава беше голям шок, защо се случи много ненадейно“.

Нивелин Вълчев е продуцент и монтажист на филма:

Решихме, че е по-добре да не използваме компютърни ефекти, каквото можем да го направим и да бъде заснето, защото има по-истинско въздействие върху зрителя, мисля, че това се получи доста добре“, подчерта той.

Филмът е заснет за  пет дни. Нивелин Вълчев сподели, че е изключително щастлив, че е имал възможността да се докосне до актрисата Виолета Гиндева.

„И в НАТФИЗ сме учили по история на българското кино за хора като нея и това да имаш възможността да работиш с такъв човек е изключително доверие към нас. Моите впечатления са прекрасни от работата ми с нея“.

„Филмът не е за определен кръг хора, филмът може да докосне всеки един човек“, изтъкна продуцентът Вълчев.

Актьорът Павел Иванов е последният екранен партньор на Виолета Гиндева:

Тя беше доста категоричен изпълнител и артист, с огромен опит зад гърба си през годините, което я беше превърнало в толкова категоричен изпълнител. Подхождаше винаги жанрово вярно и с особен поглед над цялата задача, на всеки текст, на всяка една мисия на изкуството, което предприемаше да прави сега. Беше винаги конкретна и по-динамична отколкото някой може да очаква за човек в напреднала възраст“.

Интервютата можете да чуете в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17