Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Белин Моллов: Сградите на училища и читалища не трябва да се разрушават

| обновено на 02.03.21 в 11:51
Снимка: Фейсбук/Белин Моллов

Архитект Белин Моллов е познат с таланта си да рисува. Последната му изложба бе в БТПП - "Градски ансамбли и архитектурно наследство“.

„Аз станах архитект, защото рисувах като дете. След това бях много поощрен като студент от моите преподаватели и в практиката започнах да работя като урбанист в градското планиране, но рисуването ме е съпътствало винаги. В края на моята служебна кариера аз все повече и повече започнах да запълвам свободното си време с рисуване, с голямото ми възхищение и обич към архитектурното  наследство. За щастие в живота си можех да пътувамВидях много неща, които са оставили дълбоки следи в моето съзнание и постепенно усещам как все повече и повече се концентрирам върху тази работа“, каза в предаването "Графити по въздуха" Белин Моллов.

Според него в България училището и читалището са емблемите на всяко едно градче и селце, но проблемът е в състоянието на тези сгради:

„Аз се опитвам в моята дейност да обръщам внимание на това, че тези сгради имат потенциал и те не трябва да бъдат разрушавани".

Не трябва да забравяме, че с една мисъл за бъдещето можем да постигнем сериозни резултати с връщане към миналото, смята Моллов и допълва:

„Този травматизъм, това отношение към нещо, което е малко по-лесно изпълнимо, което отговаря на някакви стандарти, което копира това, което се прави масово. Това принизяване на духовното отношение към процеса на планиране, на проектиране, на създаване на средата е нещо, което трябва да вземем от миналото“.

Белин  Моллов е експерт с 50-годишен опит в областта на устройственото планиране и градското развитие. Роден е в Русе през 1946 г., а се дипломира като архитект в София през 1969 г. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35

С инжекция, утеха и песнопение медицинската сестра и презвитера Калина Митева слави Бога

Калина Митева работи в Спешното отделение на Врачанската болница. Тя е хирургична медицинска сестра. От 25 години е презвитера. Тогава съпругът й Димитър е бил ръкоположен за свещеник. "Или както близките ме наричат - баба попадия". От малка е впечатлена от лекарите и медицинските сестри, които са я лекували, тъй като много е боледувала...

обновено на 05.05.24 в 17:30
Мария Антонова

Мария Антонова: Блага притежаваше най-ценното качество - да имаш дълг към близки, към приятели!

"Бъдете изобретатели, откриватели в любовта! Не бъдете епигони, чиновници и бюрократи в собствените си чувства!" Това е едно от завещанията на Блага Димитрова – една от изключително талантливите български поетеси , чиито творби носят необичайна дълбочина на прозренията и вдъхновяват поколения читатели.  Родена през 1922 г., тя от ранна..

публикувано на 29.04.24 в 15:00