Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгата "Мистичните пътеки на България" - пътешествие из лековити и чудотворни места

Ирена Григорова
Снимка: Ани Костова

Книгата "Мистичните пътеки на България" ни повежда на пътешествие из лековити и чудотворни места. Текстовете разказват преживяванията на автора Ирена Григорова от първо лице и включват истории на хора, които са изпитали чудодейната мощ на тези обекти. В изданието можете да намерите информация за древни светилища, за скални църкви, параклиси, манастири, пещери, чудотворни икони, празници, ритуали, свързани с тези изброени места. 

"Реших да наблегна на местата, които не са толкова познати, места, които хората не познават толкова добре. Да разберат за тях!", каза за БНР журналистът Ирена Григорова.

В книгата ще откриете карта, означаваща местоположението на обектите, но авторът дава подробни инструкции как да се стигне до всеки. 

Оброците идват от праисторията, но в предхристиянските времена. Всяко място е специфично и лекува различни болести.

"Има места, които са специфични. Едно от тези места за зачеване е Лиляч, светилището на Лиляч, което е  мегалитно. То е с много интересна история, която започва от праисторията, минава през Тракия, през Римската империя, включително има легенди за съпругите на двама от военоначалниците, които са забременели там. Има и специален ритуал. В тези ритуали ми прави впечатление, че винаги участва малко момче с живи родители. Явно това е било нещо много важно в миналото. При провиралката на Лиляч отново се прави ритуал рано сутрин -  жената трябва да бъде преведена от малко момче с живи родители", допълни в предаването "Нощен хоризонт" Григорова.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59