Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художествена галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“ носи духа на световнопризнат творец

Снимка: Ани Петрова

В сърцето на Плевен има едно място, което носи духа на световнопризнат творец  - акад. Светлин Русев, който си отиде от този свят внезапно преди 3 години. Носи и духа на един голям благодетел, дарил на родния си град шедьоври от своята колекция. 

Дьолакроа, Гойя,  Кете Колвиц, Шагал, Салвадор Дали, Пикасо, Роден, Дега, Реноар. Това са майстори, чиито творби могат  да се видят в Плевен. Заедно с творби на български майстори на рисунката и графиката те са част от дарението на акад. Светлин Русев на родния му град. Творбите могат да бъдат видени в Художествена галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“.

„Едно специално място, не само за нас, които работим тук , но и за целия град, дано гражданите на Плевен го оценяват, а тези, които не подозират, че го има да заповядат, да дойдат, защото тук могат да се докоснат до шедьоврите не само на българското изкуство, на най-големите автори, особено от началото на XX век, но също така да се докоснат до европейското изкуство, до големи имена. Той е събирал най-доброто и най-хубавото“, каза за БНР галеристът Ваня Дочева.

В галерията могат да бъдат видени творби на големите майстори от първата половина на XX век.

„Тук могат да бъдат видени Илия Бешков, Никола Маринов, който присъства с най-прекрасните си работи, които е правил в живота си - картина „Помакинче“ . Никола Петров със  „София- зиме“, Майстора, Елена Карамихайлова, Иван Лазаров, Ангел  Спасов като автор и скулптор, Иван Ненов, Кирил  Петров, Бенчо Обрешков, Златю Бояджиев  и български икони“, допълни Дочева в предаването „Закуска на тревата“.

С галерията е свързана и Мария Мескин, която 25 години посрещаше посетители в нея.  Тя и нейният съпруг - известният скулптор проф. Кирил Мескин, говорят с респект за академик Русев, с когото са свързани до неговите последни мигове:

Ролята на Светлин Русев беше уникална, беше несъизмерима, беше голяма във всички посоки на живота, защото той беше не само един голям световен художник, не само ръководител на Съюз на художниците в България, той беше и общественик, и държавник, но може би една от светлите му дейности е дарителството. Аз откакто го познавам той непрекъснато дарява години наред. Естествено най-голямото дарение направи на родния си град с подписан договор, той дари голяма част, почти цялата колекция, която беше събрал изобразително изкуство. Невероятни шедьоври, които стоят в Плевен, за гордост на Плевен, за този, който може да ги оцени , за този, който може да им се порадва и има потребност да се срещне с големите духовни постижения на човек на тази земя“, каза Мария Мескин.

Ценното богатство се опазва за поколенията благодарение на грижите на Общината:

Много художници са подарявали на родните си градове свои произведения, но това дарение, което академик Светлин Русев направи на Плевен през 1984 година, няма аналог в българското музейно дело. Колекцията е удивителна. Плевен е единственият град, където могат да видят оригинали на световно известни европейски художници. От 1984 година до днес Община Плевен се грижи с отговорност и удоволствие за тази единствена, неповторима галерия, която е настанена в уникалната стара градска баня, построена във Византийски стил от известния български архитект Никола Лазаров", каза Стефка Григорова, директор на Дирекция „Хуманитарни дейности“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06