Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художествена галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“ носи духа на световнопризнат творец

Снимка: Ани Петрова

В сърцето на Плевен има едно място, което носи духа на световнопризнат творец  - акад. Светлин Русев, който си отиде от този свят внезапно преди 3 години. Носи и духа на един голям благодетел, дарил на родния си град шедьоври от своята колекция. 

Дьолакроа, Гойя,  Кете Колвиц, Шагал, Салвадор Дали, Пикасо, Роден, Дега, Реноар. Това са майстори, чиито творби могат  да се видят в Плевен. Заедно с творби на български майстори на рисунката и графиката те са част от дарението на акад. Светлин Русев на родния му град. Творбите могат да бъдат видени в Художествена галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“.

„Едно специално място, не само за нас, които работим тук , но и за целия град, дано гражданите на Плевен го оценяват, а тези, които не подозират, че го има да заповядат, да дойдат, защото тук могат да се докоснат до шедьоврите не само на българското изкуство, на най-големите автори, особено от началото на XX век, но също така да се докоснат до европейското изкуство, до големи имена. Той е събирал най-доброто и най-хубавото“, каза за БНР галеристът Ваня Дочева.

В галерията могат да бъдат видени творби на големите майстори от първата половина на XX век.

„Тук могат да бъдат видени Илия Бешков, Никола Маринов, който присъства с най-прекрасните си работи, които е правил в живота си - картина „Помакинче“ . Никола Петров със  „София- зиме“, Майстора, Елена Карамихайлова, Иван Лазаров, Ангел  Спасов като автор и скулптор, Иван Ненов, Кирил  Петров, Бенчо Обрешков, Златю Бояджиев  и български икони“, допълни Дочева в предаването „Закуска на тревата“.

С галерията е свързана и Мария Мескин, която 25 години посрещаше посетители в нея.  Тя и нейният съпруг - известният скулптор проф. Кирил Мескин, говорят с респект за академик Русев, с когото са свързани до неговите последни мигове:

Ролята на Светлин Русев беше уникална, беше несъизмерима, беше голяма във всички посоки на живота, защото той беше не само един голям световен художник, не само ръководител на Съюз на художниците в България, той беше и общественик, и държавник, но може би една от светлите му дейности е дарителството. Аз откакто го познавам той непрекъснато дарява години наред. Естествено най-голямото дарение направи на родния си град с подписан договор, той дари голяма част, почти цялата колекция, която беше събрал изобразително изкуство. Невероятни шедьоври, които стоят в Плевен, за гордост на Плевен, за този, който може да ги оцени , за този, който може да им се порадва и има потребност да се срещне с големите духовни постижения на човек на тази земя“, каза Мария Мескин.

Ценното богатство се опазва за поколенията благодарение на грижите на Общината:

Много художници са подарявали на родните си градове свои произведения, но това дарение, което академик Светлин Русев направи на Плевен през 1984 година, няма аналог в българското музейно дело. Колекцията е удивителна. Плевен е единственият град, където могат да видят оригинали на световно известни европейски художници. От 1984 година до днес Община Плевен се грижи с отговорност и удоволствие за тази единствена, неповторима галерия, която е настанена в уникалната стара градска баня, построена във Византийски стил от известния български архитект Никола Лазаров", каза Стефка Григорова, директор на Дирекция „Хуманитарни дейности“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17