Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет и забавление:

Мястото на стария хотел „Ислях хане“ в Русе ще приюти куклена сцена

Вече липсващата сграда на хотела е била обявена за паметник на културата, сега мястото е в бурени

Кукленият театър на русенци предлага съживяване на съседното историческо пространство
Снимка: БГНЕС

Преди 155 години в Русе отваря врати първият гранд хотел на българските земи – „Ислях хане". Той събира блясъка, лукса, романтиката и мечтите за модерния европейския живот на русенци.

Сградата на хотела е била обявена за паметник на културата, но ако днес преминете по улица „Княжеска“ в града, няма да я видите.

Преди век и половина гранд хотелът „Ислях хане“ започва да посреща гости от страната и чужбина, сред които търговци, политици, дипломати и кралски особи. В залите му елитът на града и държавата се събира за балове, вечеринки, театрални сценки, за романтично рандеву или бизнес среща.

В хрониките се пазят спомените за гости като Иван Вазов, проф. Иван Шишманов, Херник Сенкевич, сър Хенри Ървинг и много други.

Автентичната атмосфера на „Ислях хане“, запечатана върху ретро картичка

Комфортът и превъзходната гледка на „Ислях хане“ към Дунава са отбелязани във всички справочници и бележки на пътешествениците от онова време. Неговата сладкарница е родното място на тортата „Гараш“.

С победата на народната власт през 1944 г. сградата е изоставена и времето безпощадно я разрушава. Довършват я багерите по времето на кмета Димитър Калчев, но пък остава решението на Общинския съвет тя да бъде възстановена в предишния й вид.

Тъй като повече от 25 години това не се случва, съседите на терена имат идея за временна смяна на предназначението. Това са актьорите от Кукления театър, които от десетилетия обитават двореца на княз Александър Първи Батенберг.

Теменуга Хараланова показва мястото, където ще бъде сцената на открито   Снимка: Ася Пенчева

„Още когато станах директор преди 11 години, ме грабна това местенце, което в момента е буренясало и е развъдник на змии и всевъзможни твари. Изглежда безобразно. Дойде моментът, в който се осмелихме да го поискаме това място, за да можем да обособим средище за малгуганите – средище на радост е забавление“, разказва пред БНР директорката на Кукления театър Теменуга Хараланова.

Предстои среща с главния архитект на общината. Първо трябва да се случи разчистването на този терен, уточнява Хараланова.

„Оказа се, че отдолу все още са мазетата на „Ислях хане“.

Директорката на театъра смята, че обществеността ще подкрепи идеята за откритата сцена. Вече има запитвания за включване на доброволци.

„Стената отстрани към Кукления театър ще бъде изрисуван в 3D графити. Ще бъде много красиво, много приказно.“

Преди да започне работа по облагородяването на терена, ще трябва Министерството на културата да даде разрешение да се работи по мястото, което в регистрите е паметник на културата, без да има паметник.

Ако някога се появи инвеститор, който да възстанови сградата на гранд хотел „Ислях хане", куклениците просто ще премахнат временната си сцена и столчета за работилниците.

Кой ще спечели - паметта на Русе или децата - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00