Михаил Минков е астрофотограф и графичен дизайнер. Преди близо година, отново през юли, в „Изотопия” той разкри загадките на нощното небе и тънкостите на астрофотографията. Обясни още и какво е светлинното замърсяване – една от съвременните „болести” на урбанизираните зони.
Автономията за слушане отправи предизвикателство към Михаил и го покани да заснеме не посрещането на Джулай, а изпращането му. Той прие хвърлената ръкавица и пропътува стотици километри, за да снима последните мигове от емблематичния първи юли и нощното раждане на новия втори ден от месеца.
Времето му бе ограничено, а територията за действие – околностите на село Крапец и дивите северни плажове почти до границата ни с Румъния. Като добавим и атаките от комари – мисията изглеждаше доста сложна, но не и невъзможна. „Ще измислим нещо, мисля, че ще станат интересни неща”, уверен бе Мишо преди началото на предизвикателството.
Въпреки че е майстор на астрофотографията и умее да разкрие само в кадър необятната красота на Млечния път, в тази задача той нямаше как да ни покаже звездите, защото времето не го позволи. Насред мъгла и изключително натрапчива влага, идваща към брега от морето, Мишо се впусна в изотопското среднощно приключение, за да разкрие български северни сияния от друго измерение.
Как се изпраща Джулай Морнинг? Визуалният отговор на Михаил Минков е умножен до безкрайност по осем.
„Струваше си!”, споделя Мишо на финала. Предизвикателството го вади от рутината на ежедневието, която за него – като семеен човек с две малки деца, всъщност е сладка и пълна с емоции. А когато се отдаде на хобито, което го отвежда към нови места и преоткриването на стари любими, осъзнава колко могат да му липсват всекидневният ритъм и хората, които го задават.
Михаил опитва всеки месец да снима нови локации и така да поддържа удоволствието от астрофотографията. Дава ни за пример Широка поляна като място с чисто небе. „Много е тъмно, много е красиво, една от фаворитните ми дестинации в момента”.
Признава обаче, че Черноморският север му е любим: „Като пристигнах днес във Варна и тръгнах към Крапец, имах усещане на лека възбуда и удоволствие, предвкусваш миризмата на море и тези цъфнали лавандули, просто е уникално”. Жал му е за слушателите, които не могат да помиришат северните аромати.
„Благодарение на камерата, която ползвам, и на сензора, тъй като е много светлочувствителен, разкриваш нещо, което човек не може да види. Това е нещо, което не спира да ме мотивира да правя това, което правя. Много пъти си казвам: „За какво?”. Ставам посред нощите, не съм доспал така или иначе с две деца. И когато отида да натисна копчето, чакам 20 секунди, за да се появи кадърът, и видя цветовете, които по принцип с очите си не можем да видим, това е страхотна изненада. Да разкриеш нещо, което го има, но хората не могат да го видят – много е приятно!”.
„За съжаление няма звезди, има доста облаци, но беше интересно, абстрактни форми, бурята определено идва!”, казва Мишо непосредствено след фотофиниша на изотопската му мисия. Той е доволен от работата си, макар че отразява тъжно и мрачно изпращане на Джулай. Все пак обича екстремното време, а резултатът от тази обич – както можете да се убедите и сами – е повече от впечатляващ.
Как в ефир прозвуча хвърлената ръкавица към Михаил Минков чуйте в звуковия файл.
Снимки: Михаил Минков, специално за „Изотопия” по „Хоризонт”
Още негови произведения: https://www.fineartshot.com/, https://www.facebook.com/fineartshot/
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...