Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 40 хиляди квадратни метра от Борисовата градина ще бъдат ремонтирани

Снимка: Георги Нейков, БНР

Столичната община е подготвила проект за ремонт на историческата част на Борисовата градина.

Посетители на на парка споделиа:

"Липсва осветление, няма кошчета и пейки".

„Някои от алеите са тотално изоставени и неподържани. Има счупени пейки. Според мен е добре да не се поддържа само тази централната част, а и горната част на парка от частта към квартал „Изток“.

„Ако гражданите държат по-изкъсо общината, тя вероятно ще направи повече за парка“.

„Всеки ден ги виждам как подрязват трева, изнасят боклуци“.

„Аз по-скоро бих казал, че не трябва да има заведения в парка“.

Строшени пейки, на кой им пречи нова пейка да се счупи по средата дъската, това е вандалщина“.

„Поддържа се страхотно и е много приятно“.

През октомври 2020 година от Столичната община съобщиха, че се предвижда проект за възстановяване на историческата част на Борисовата градина. Ремонтните дейности още не са започнали. Каква е причината за забавянето, обясни Димитър Данчев,  директор на Дирекция „Зелена система“.

„В момента ние работим по проект на Оперативна програма „Региони в растеж“, където Столичната община кандидатства с обект „Парк Борисова градина – историческа част“. Предстои да реновираме територията от езерото с лилиите до алея „Яворов“. Ще бъдат възстановени също и осветлението и алейната мрежа. На следващ етап ще поставим допълнително парково обзавеждане като пейки, кошчета. Ние сключихме договор в края на  месец април, началото на месец май и след като Столичната община сключи този договор за безвъзмездна финансов помощ и трябва да обяви процедурите за избор на изпълнител. Срокът на договора за безвъзмездна финансова помощ, който Столичната община е подписала с Оперативна програма „Региони в растеж“ е края на 2023 година и се надяваме в най-скоро време да се обявят процедурите, да се избере изпълнител, след което същинските дейности да могат да пристъпят в действие“.

Предвиденият проект за възстановяване на историческата част на Борисовата градина е на стойност 10 милиона лева. 9 милиона лева от тях са от Оперативна програма „Региони в растеж“.  Плановете включват изграждане на 8 метров фонтан в езерото с лилиите и засаждане на зелен пояс, който да изолира шума от бул. „Цариградско шосе“. Разрушените настилки ще бъдат изцяло възстановени. Над 40 хиляди квадратни метра от парка ще бъдат ремонтирани, но все още не ясна конкретната дата.

„За съжаление горчивият опит показва, че отнема два пъти повече време и два пъти повече пари и дали ще се усвоят тези пари както трябва. Да се надяваме, че ще се случи“.

Хубава е идеята. Само дано се осъществи в определения срок“.

„Когато планът е хубав и има предварително проучване, тогава всичко ще бъде така, както трябва. Това е добре този парк да стане още по-красив“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10