Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Остров Св. Кирик и Юлита крие следи от цивилизации 6 хиляди години пр. Хр.

Ще успеем ли от разрухата да сътворим културен център

Снимка: архив

Отношението ни към остров Св. Кирик и Юлита трябва да бъде специално, каза в интервю за БНР министърът на културата проф. Велислав Микнеков. Той сподели свои впечатления от мястото и изрази възмущението си от опитите островът да бъде използван, включително с идеи за автобусна гара и паркинг или като хазартен център. 

„Едно след друго безобразия, които са толкова смущаващи. Аз не мога да повярвам на очите си какво видях. Такава разруха, такова унищожение, такова плячкосване, дори кражба, което не е в рамките на човешкия разсъдък. Това е толкова красиво място.“

„Островът е голям, там има следи от цивилизации 6 хиляди години преди Христа, още преди да се изпълни Черно море с водата, с която е дошъл потопът през Босфора. Имало е чудесни възможности за появата на цивилизация и там започва една от най-старите световни цивилизации, далеч преди шумерите дори, далеч преди Египет. И отношението ни трябва да бъде наистина специално към това свещено място“, коментира Минеков. 

Петър Стоянович  Снимка: Ани Петрова, БНР

Бившият министър на културата проф. Петър Стоянович също е на мнение, че островът трябва да остане част от българската култура и изкуство и има прекрасни възможности за развитието на „този уникален географски център на нашето крайбрежие“.

Стоянович е силно притеснен, ако „наистина има някакви попълзновения от която и да е община за стопанисване и придобиване на толкова голям периметър“.

Самият аз съм се бил почти с бившия кмет на града, който искаше да го направи автобусна площадка и паркинг за автомобилите. Абсолютно без всякакъв свян го поиска тогава и биеше по масата“, разказа той в предаването „Неделя 150“.

Водолазите от подводна експедиция на Националния исторически музей през 2011 г. откриват край острова няколко каменни котви. Снимка: БГНЕС

В момента няма никаква възможност да се поделя тази собственост, категоричен е Велислав Минеков.

„Трябва да има човек в министерството, който буквално да спаси острова и да предложи програма за възстановяването.“

Проф. Минеков оповести, че има концепция за острова от 2010 година. Една година върху нея са работили „11 души, достойни имена“, уточни той.

Министърът на културата смята, че тази концепция трябва да се реализира.

Снимка: архив на археологическия екип, работещ на острова

„Нещата са професионално направени. Основното е с археологическите проучвания, които вече текат десета година.“

„В основана на концепта сградата (на рибарското училище, по-късно военноморска школа - бел. ред.), се предлага като Музей на черноморската култура.“

Според Минеков единият от вариантите за финансиране са европейските средства.

Археологически разкопки на остров Св. Кирик и Юлита

Има възможност да се ползват такива в следващия програмен период. 2 милиарда и половина се насочват в тази посока, конкретно за консервация и реставрация на ценна архитектура, на археология.“

Велислав Минеков обясни, че пред сградата на някогашното училище на острова е имало огромен торпеден катер, който пред последните няколко години е изчезнал.

Отиде на скрап. Откраднаха кораб. Но това е най-малката част от безобразието. Вътре стълбите са имали прекрасен парапет от ковано желязо. Всичкото това е изрязано и е дадено за претопяване. Разбивани са врати, свалили са радиаторите.“

Велислав Минеков  Снимка: БГНЕС

Цялата площ е 82 декара. Има възможност за сцена, където с много по-големи възможности да се представят и събития от празниците на изкуствата „Аполония“, отбеляза министър Минеков.

Там се предлага аквариум, което също би било интересно. Това може да бъде много печеливш музей.“  

От актуализацията на бюджета за култура са поискани 22 милиона лева, съобщи още Минеков, като нарече това нищожно и на ръба на мизерията на фона на финансовите резултати на културните институции за изминалата година. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22