Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Остров Св. Кирик и Юлита крие следи от цивилизации 6 хиляди години пр. Хр.

Ще успеем ли от разрухата да сътворим културен център

Снимка: архив

Отношението ни към остров Св. Кирик и Юлита трябва да бъде специално, каза в интервю за БНР министърът на културата проф. Велислав Микнеков. Той сподели свои впечатления от мястото и изрази възмущението си от опитите островът да бъде използван, включително с идеи за автобусна гара и паркинг или като хазартен център. 

„Едно след друго безобразия, които са толкова смущаващи. Аз не мога да повярвам на очите си какво видях. Такава разруха, такова унищожение, такова плячкосване, дори кражба, което не е в рамките на човешкия разсъдък. Това е толкова красиво място.“

„Островът е голям, там има следи от цивилизации 6 хиляди години преди Христа, още преди да се изпълни Черно море с водата, с която е дошъл потопът през Босфора. Имало е чудесни възможности за появата на цивилизация и там започва една от най-старите световни цивилизации, далеч преди шумерите дори, далеч преди Египет. И отношението ни трябва да бъде наистина специално към това свещено място“, коментира Минеков. 

Петър Стоянович  Снимка: Ани Петрова, БНР

Бившият министър на културата проф. Петър Стоянович също е на мнение, че островът трябва да остане част от българската култура и изкуство и има прекрасни възможности за развитието на „този уникален географски център на нашето крайбрежие“.

Стоянович е силно притеснен, ако „наистина има някакви попълзновения от която и да е община за стопанисване и придобиване на толкова голям периметър“.

Самият аз съм се бил почти с бившия кмет на града, който искаше да го направи автобусна площадка и паркинг за автомобилите. Абсолютно без всякакъв свян го поиска тогава и биеше по масата“, разказа той в предаването „Неделя 150“.

Водолазите от подводна експедиция на Националния исторически музей през 2011 г. откриват край острова няколко каменни котви. Снимка: БГНЕС

В момента няма никаква възможност да се поделя тази собственост, категоричен е Велислав Минеков.

„Трябва да има човек в министерството, който буквално да спаси острова и да предложи програма за възстановяването.“

Проф. Минеков оповести, че има концепция за острова от 2010 година. Една година върху нея са работили „11 души, достойни имена“, уточни той.

Министърът на културата смята, че тази концепция трябва да се реализира.

Снимка: архив на археологическия екип, работещ на острова

„Нещата са професионално направени. Основното е с археологическите проучвания, които вече текат десета година.“

„В основана на концепта сградата (на рибарското училище, по-късно военноморска школа - бел. ред.), се предлага като Музей на черноморската култура.“

Според Минеков единият от вариантите за финансиране са европейските средства.

Археологически разкопки на остров Св. Кирик и Юлита

Има възможност да се ползват такива в следващия програмен период. 2 милиарда и половина се насочват в тази посока, конкретно за консервация и реставрация на ценна архитектура, на археология.“

Велислав Минеков обясни, че пред сградата на някогашното училище на острова е имало огромен торпеден катер, който пред последните няколко години е изчезнал.

Отиде на скрап. Откраднаха кораб. Но това е най-малката част от безобразието. Вътре стълбите са имали прекрасен парапет от ковано желязо. Всичкото това е изрязано и е дадено за претопяване. Разбивани са врати, свалили са радиаторите.“

Велислав Минеков  Снимка: БГНЕС

Цялата площ е 82 декара. Има възможност за сцена, където с много по-големи възможности да се представят и събития от празниците на изкуствата „Аполония“, отбеляза министър Минеков.

Там се предлага аквариум, което също би било интересно. Това може да бъде много печеливш музей.“  

От актуализацията на бюджета за култура са поискани 22 милиона лева, съобщи още Минеков, като нарече това нищожно и на ръба на мизерията на фона на финансовите резултати на културните институции за изминалата година. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00