Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е длъжна да разработи пътна карта за развитието на енергетиката

Христо Казанджиев: Няма да се изненадам, ако България изпадне зимата в сериозна енергийна криза

България ще продължи да разчита в много голяма степен на въглищните си централи

Христо Казанджиев
Снимка: Иван Русланов

"Българските потребители нямат голям избор и ще продължават да разчитат на топлофикациите, там където ги има и чрез отоплението на ток, а в крайните квартали на дърва“, коментира пред БНР Христо Казанджиев от Българския енергиен и минен форум във връзка с поскъпване на тока и парното.

Високите цени ще създадат проблеми на семействата. Доста от тези семейства, които са енергийно слаби ще се лишат и от комфорта на топлата стая…Защото държавата все още няма добри програми за компенсиране на високите цени, като увеличението на пенсиите няма да реши тези проблеми“, посочи още Казанджиев.

„Много важно беше досега да се дефинира понятието „енергийно беден“. Тази година трябваше правителството да внесе съответните изменения и допълнения към Закона за енергетиката и най-вече за дефиниране на понятието „енергийно беден“, за да могат да се набележат мерки за тяхното компенсиране.

По думите на Христо Казанджиев очевидно вземането на решение за датата на началото затварянето на въглищните централи у нас е свързано с огромен полотически риск за партиите у нас:

"Не случайно те избягват да коментират този проблем, особено преди парламентарни избори. Но независомо от това България е длъжна да разработи пътна карта за развитието на енергетиката. Както и трансформация на въглищните централи във въглероднонеутрални производства на енергия. Това предстои, но кой ще го направи?

Представят проект за създаването на Индустриален комплекс „Марица-Изток“

България обаче сега се намира в една много сериозна енергийна блокада, защото не може да се възползва от доставки на природен газ от други източници освен от Русия. Причината за това пък са високите цени на газа.

Така че България ще продължи да разчита в много голяма степен на въглищните си централи. В тази връзка бъдещото правителство трябва да предприеме мерки за постигане на по-дълъг плавен преходен период за закриване на въглищните централи. Защото от тях / топлоцентралите - бел.ред./ идва голямо количество произведена енергия. Докато не се реши въпросът до достъпа до други източници, най-вече на газ. Това е добре да се запише и в Плана за възстановяване и устойчивост - кога ще започне закриването на ТЕЦ-овете", заяви още Казанджиев.

Той заяви още:

"Няма да се изненадам, ако България тази зима изпадне в много сериозна енергийна криза порази липса на доставки на природен газ и на недостатъчен такъв в хранилището в Чирен. И тогава България ще може да разчита най-вече на топлоцентралите, най-вече на комплекса "Марица Изток".

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34