„За първи път в практиката си ставам свидетел на такова нещо – да се удължи срок на годност на ваксините. По тази логика при деца, ако изтича срок на годност на ваксините, защо не се удължава срокът и да се прилагат безопасно? Аз лично тези флакони няма да ги приложа на своите пациенти, дори да ми се молят“, каза д-р Спасов в предаването „Преди всички“.
От РЗИ – София са обяснили на общопрактикуващия лекар, че чакат инструкции от Министерството на здравеопазването за евентуално удължаване на срока на годност за 3 месеца.
„Мен това лично като лекар ме притеснява. Хората, които бяха планирани за втора игла, ги върнах, защото чакам официално становище.“
Медикът е отправил официално питане до компанията производител – „Пфайзер“ и очаква отговор, като уточни, че би го считал за по-меродавен от разпореждане официалните институции, „защото в крайна сметка става дума за лекарство“.
Относно т.нар. фалшиви сертификати Мирослав Спасов коментира:
„Имаме ли такива данни регистрирани? Хванат ли е фалшив сертификат? Доказано ли е че лекар и пациент са участвали в такава схема? Докато няма официална информация, докато няма реакция от властите, всичко останало остава в сферата на приказките и догадките. От началото на пандемията какви ли не чухме.“
„Във ваксинационните пунктове се минава към една масовка и не се отделя внимание на детайла, а се отмята имунизацията и това крие рискове“, посочи още Спасов по повод опасенията на хората от странични реакции от ваксините.
„Българският гражданин няма доверие на официалната медицина, няма доверие на лекарите“, смята той.
Процентът на обхват на имунизацията срещу Covid при пациентите си над 12-години д-р Спасов определи като „изключително малък“.
„Не повече от 12 са. Имам имунизирани и няколко бременни – 6-7, при тях всичко е наред.“
Мирослав Спасов е на мнение, че децата не са толкова виновни за разпространението на Covid, основният проблем по думите му са възрастните, които не спазват противоепидемичните мерки и не желаят да се имунизират.
В неговата практика няма деца, които да са постъпили в болница с диагноза коронавирус, има две карантинирани деца, „които го карат лекичко“. Нежеланието на родителите на децата на бъде провеждан PCR тест е основен проблем на лечението в детска възраст, отбеляза педиатърът.
Има утвърден алгоритъм за лечение на пациенти с коронавирус и всеки общопрактикуващ лекар е запознат с него и го следва, напомни д-р Мирослав Спасов и призова:
„Молбата ми е всички граждани да не посягат към антибиотиците безразборно. (…) Да не се започва лечение на сляпо, със съвет от комшията или някой вече преболедувал.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..