София и Скопие работят по двустранен протокол, в който България настоява за писмени гаранции, че югозападната ни съседка изпълнява договора за приятелство и добросъседство от 2017 година. Това стана ясно от думите на президента Румен Радев, който участва в срещата на върха Европейски съюз-Западни Балкани в Словения. Той обсъди европейската перспектива на Скопие с еврокомисаря по разширяването, с германския канцлер и с френския президент.
В разговорите участва и премиерът на Република Северна Македония Зоран Заев.
Президентът Румен Радев подчерта, че България не налага вето на европейската интеграция на РСМ, но очаква от партньорите си в Съюза да уважават интересите на всяка държава-член.
"Ние очакваме да се изкорени езикът на омразата, превратната представа и тълкуване за България от учебници, музеи, паметници, публично говорене, от държавната политика. Едва тогава България ще бъде готова да даде "зелена светлина" за начало на преговори на Скопие с Брюксел".
Скопие и София работят по двустранен протокол, от който България очаква да получи гаранции, че югозападната ни съседка изпълнява ангажиментите, записани в договора от 2017 година. Ветото на България за РСМ обезсърчава стремежа за еврочленство и на всички останали държави от Западните Балкани, заяви в края на срещата на върха в Словения премиерът Зоран Заев.
Граждани се събраха на протест София с искане на максимални присъди за двамата задържани, обвинени в насилие над животни. Садистичното отношение към животни, за които ГДБОП задържа по-рано 26-годишната жена и 35-годишния мъж предизвикаха гнева на много хора, които се събраха пред Съдебната палата. Някои от тях бяха довели и своите домашни..
Министерството на здравеопазването е създало организация за оказване на медицинска помощ при необходимост на пострадали при пожара в Северна Македония, съобщиха от здравното ведомство след трагичния инцидент в Кочани, където при пожар в дискотека загинаха над 50 души. Министерството на здравеопазването е сформиран щаб, ръководен от министъра..
Топлото време и небрежност запалиха първите за сезона пожари в Гърция. Няма пострадали хора. Високите температури и неспазване на наредбата за забрана за палене на огън на открито предизвикаха първите пожари в Гърция. На остров Закинтос втори ден се борят с няколко горски пожари, предизвикани от фермери, които са палили огън на нивите. Гаси се..
"Ние ще гласуваме против всички предложения за регулаторите. Не е моментът сега, в мътните води да се избират толкова важни органи". Това заяви пред БНР Радостин Василев, лидер на партия МЕЧ. Той коментира влизането на "Величие" в парламента. "Ще видим дали ще може да работим с когото и да било. Аз очаквах едно, пък в този парламент се..
Четири големи пожара продължават да гасят огнеборци, горски служители и доброволци в област Ловеч, където през последното денонощие заради силния вятър и високите температури са възникнали 30 пожара. От пламъците са спасени къщи в няколко населени места, няма пострадали хора. През цялата нощ екипи на пожарната, горски служители и доброволци са..
Случва се поредна атака срещу изборния процес . Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС. "Случва се поредна загуба на доверие в изборните комисии и онова, което се случва по време на изборите. Затова е повече от ясно, че трябва да има широка дискусия по Изборния кодекс, за да върнем доверието на гражданите в..
България споделя болката на гражданите на РСМ за пожара в Кочани, при който загинаха и бяха ранени много хора, написа в профила си в социалната мрежа X президентът Румен Радев. В разговор с президента на РСМ Гордана Силяновска Радев е изразил съболезнования на семействата, загубили свои близки. "В контакт съм с премиера Желязков и България е готова да..
Сега да се направи демократично, да се върне Конституцията, да има служебни правителства, нови избори, ако има кой да им гласува, и президентът..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..
Положението върви натам, че избори може би предстоят! Това прогнозира пред БНР социологът Андрей Райчев и коментира: " Настъпва хаос благодарение..