Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НПО: Между 130 000 и 250 000 души в България нямат лични карти

Организацията настоява институциите да намерят решение на проблема

Снимка: БГНЕС

Национална мрежа срещу бедността и още няколко неправителствени организации настояват служебното правителство да вземе отношение по проблема с липсата на лични карти за една голяма част от населението ни. Между 130 хиляди и 250 000 души в България нямат лични карти по данни на неправителствения сектор.  Фондация "ИГА" заедно с Българския хелзински комитет и "Лекари на света" създадоха работна група, която проведе заседание на 13 октомври. В срещата са  участвали заместник-министърът на труда и социалната политика Надя Клисурска и Красимир Панчев, служител на МВР.

„Очакваме още три министерства да ни отговорят. Събитието беше успешно. Получихме сериозна заявка за подкрепа от тези две министерства и смятам, че вървим в правилна посока" , каза за БНР Трендафил Меретев от фондация "ИГА".

Росица Кратункова        Снимка: Ирина Недева

За всички е известно, че без лична карта човек няма достъп до нито една услуга.

„Проблемът с липсата на лични карти е многопластов. Всички организации, които работят на терен, са се сблъсквали с хора в много уязвимо положение, които поради структурни проблеми не могат да получат лична карта и следователно достъп до детски добавки и всякакъв вид социални услуги“, каза в предаването  "Хоризонт до обед" Росица Кратункова - представител на Националната мрежа против бедността и "Сдружение лекари на света".

Диана Драгиева от правната програма на Българския хелзински комитет коментира, че организацията получава десетки жалби и молби за съдействие за издаване на лична карта.

"Проблемите са неизброими. Те се мултициплират. Мога да дам пример с лица, които са задържани от органите на МВР, лице с тежко заболяване, което не може да си получи в аптеката терапията, която е животоспасяваща за него, бременна жена, бъдещи майки, които изпитват затруднения да получат здрава грижа. Това е пречка за хоспитализация, за здравни, социални и административни услуги, за право на глас. Имаме случай, при който новородено бебе не може да бъде припознато от собствения си баща, защото няма лична карта".

Националната мрежа срещу бедността настоява да се направят законодателни промени, за да се реши проблема. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15