"Високите цени на тока в България не могат да бъдат свързани с цените на газа в България, защото едва от 6 до 8% от електроенергията се произвежда от природен газ". Това заяви пред БНР изпълнителният директор на "Булгаргаз" Николай Павлов.
Павлов посочи, че 131 млн. лева са просрочените задължения на "Топлофикация София" към "Булгаргаз":
"Те са най-големият потребител на природен газ и ако не си плащат, биха създали огромен проблем не само на "Булгаргаз", но и на БЕХ".
"Има огромен недостиг на природен газ в Европа. Тя е връхлетяна от безпрецедентна енергийна криза. Това е извънредно положение, което засяга всички страни в Европа. Всичко това доведе до едни много високи цени на газа, а те се отразиха на високите цени на тока. България е част от ЕС и от общия пазар".
Според него изходът от кризата е повече газ да бъде предлаган от основните доставчици за Европа.
По думите му "Булгаргаз" продава на значително по-ниска цена от европейските пазари:
"Разлика от 30-35% е значителна и това дава глътка въздух на индустриалните потребители".
Николай Павлов подчерта, че доставчиците на "Булгаргаз" от Русия и Азербайджан си изпълняват договорите.
Той подчерта, че не е бил свидетел на вземане на решения "на тъмно" в енергетиката.
"Надявам се в края на ноември да има спад на цените на природния газ", каза той.
За следващия месец държавното дружество иска поскъпване на синьото гориво с нови близо 32%, като дали то ще се промени, ще стане ясно на 1 ноември. Според Павлов последните данни дават основание за оптимизъм.
Интервюто на Явор Стаматов с Николай Павлов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
Собственици на заведения и ресторанти ще блокират основни пътища и пътни възли в страната в сряда в знак на протест срещу повишаването на ДДС за бранша. Националната протестна акция ще включва повече от 30 големи града и туристически центъра, съобщиха от Сдружението на заведенията в България. Чрез блокадите на възлови пътища и ключови..
Двама души, пострадали при пожара в дискотеката в Кочани, Северна Македония, бяха транспортирани за лечение в болница в Загреб, съобщи Хърватската телевизия. Днес се очаква транспортирането на още двама пациенти, допълва БТА. Парламентът на Хърватия започна заседанието си тази сутрин с едноминутно мълчание за 59-те жертви на пожара, а в..
Младите в Република Северна Македония трудно си намират работа, ако не са свързани с управляващите. В частния сектор се работи без осигуровки, а средната заплата е около 350€ . Това сподели Марианчо Костадиновски в интервю пред БНР. Той е от Делчево и е в София, за да дари кръв за сънародниците си, пострадали в опожарената дискотека в Кочани...
Народният гняв ще се отприщи, ако отново никой не понесе отговорност за случилото се в Кочани! Това каза пред БНР македонският журналист Атанас Величков от сайта "Трибуна.мк". "Тази корупция е рак за цялата държава, тя не е от вчера или от 5-6 години. Не вярвам мнозинството от хората да очакват справедливост. Системата в Северна Македония е..
Софийският градски съд потвърди мярката "домашен арест" на 32-годишния Стоян Стоянов, обвиняем за побоя над двамата синоптици от станцията на връх Мургаш. Стоянов обаче ще изтърпи мярката си в Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", а не в дома на родителите си, както до момента. Домашен арест за Стоян Стоянов, нападнал..
За 15 часа е насрочено заседание на работната група в Народното събрание по законопроекта за промени в Изборния кодекс. От парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси са поканили за обсъждането всички членове на Централната избирателна комисия, обяви председателят на ЦИК Камелия Нейкова: "Поканата вчера беше изпратена по..
Министърът на правосъдието Георги Георгиев представи промените в Наказателния кодекс, свързани с измъчване на животни. Когато това е заснето и е с цел разпространение и имотна облага, се предвижда между 3 и 10 години лишаване от свобода. Министърът се срещна с неправителствени организации, работещи за защита на животните. Протести с искане за..
Република Северна Македония скърби. Пожарът в дискотеката в град Кочани отне живота най-малко на 59 души. Млади хора и деца. В държавата е обявен 7-..
В България имаме лѝстова демокрация! Ако си близък на лидера - попадаш в листите на партията за изборите. Това мнение изказа пред БНР ПР експертът..
Има транспортирани от Северна Македония пациенти и в болници в Пловдив и Варна. Трима са във Военноморската болница във Варна - д ве момчета и едно..