Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1200 балона над София в памет на жените, починали от рак на гърдата

| обновено на 19.10.21 в 16:00
Снимка: Евелина Стоянова

1200 розови балони полетяха в небето над София в памет на жените, които са починали от рак на гърдата през миналата година. Инициативата е на общинската първа АГ болница „Света София“, в която до края на месеца продължават профилактичните прегледи в Мамологичния център на лечебното заведение.

Събитието е част от информационната и профилактична кампания на ПСАГБАЛ "Света София", която се провежда традиционно през октомври, съвместно със Столична община.

Днес, благодарение на ранната диагностика, смятаме това заболяване за лечимо, стига да бъде диагностицирано навреме.

Общинските болници разполагат с необходимата апаратура за превенция, посочва заместник-кметът на София по здравеопазване и финанси д-р Дончо Барбалов:

"Над 860 000 лева общината инвестира точно в оборудване, което служи за превенция, и за подпомагане лекуването на това социално значимо заболяване. Дължим много на тези жени".

Антонина Топалова е преборила рака на гърдата. Тя е от екипа на фондация "Една от осем":

"Апелираме - дайте шанс на живота си и се прегледайте. Вие лично прегледала ли сте се?"

До края на месец октомври продължават безплатните профилактични прегледи в мамологичния център на Първа АГ болница "Света София", информира д-р Младенов:

"Всяка година към 4500 жени се откриват, но това не трябва да отказва жените от редовна профилактика. Редовната профилактика и евентуално ранната диагностика е това, с което към момента медицината може да бъде ефективна при това коварно заболяване".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Усложнена е пътната обстановка в Плевенско

Усложнена е пътната обстановка в област Плевен след продължаващия снеговалеж. Пътищата са проходими при зимни условия. Общественият транспорт се движи нормално. Около 9 сантиметра е снежната покривка в Плевен и продължава да вали, макар и слабо, каза Марияна Цветкова - говорител на МВР:  "Усложнена е зимната обстановка на територията на..

публикувано на 17.02.25 в 14:13
Сергей Лавров

Русия изпраща външния министър за преговорите за Украйна в Рияд

Руският външен министър Сергей Лавров и президентският съветник по въпросите на външната политика Юрий Ушаков ще участват в разговорите с американските представители в Саудитска Арабия за възстановяване на руско-американските отношения. Преди отпътуването си за Рияд Лавров заяви, че няма логика европейските страни да бъдат поканени на преговорите,..

публикувано на 17.02.25 в 14:07
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Ако 4-годишният фискален план е наред, ще има добра новина от Брюксел

Ако всичко е наред с 4-годишния план, Теменужка Петкова може да се прибере от Брюксел с добра новина за еврозоната . Това каза пред БНР Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, като обясни, че  България ще представи пред Еврогрупата Бюджет 2025 заедно с 4-годишен фискално-структурен план , преди да е обявен у нас. " Ясни са параметрите, които..

публикувано на 17.02.25 в 14:07

11 катастрофи в Габровско заради лоши пътни условия

Заледени участъци по транспортната мрежа в Габровска област предизвикаха пътни произшествия. Хлъзгавите настилки в района с хълмист терен създадоха трудности за придвижването. По пътищата в Габровска област тази сутрин са станали 11 произшествия, при едното от тях, в Дряново, леко са пострадали две деца. При другите катастрофи щетите..

публикувано на 17.02.25 в 14:01

Автовоз се обърна на АМ "Струма", няма пострадали

Автовоз се е обърнал по обед на АМ "Струма" между пътен възел "Бинека" и тунела "Блатино", съобщиха за БНР пътуващи по аутобана. Три коли са се обърнали по таван в канавката. Полицейски екип е на мястото на произшествието. Няма пострадали. Снеговалежът в Кюстендилско засега е слаб, само на по-високите места има образувала се тънка снежна..

публикувано на 17.02.25 в 13:59
Министър-председателят Росен Желязков

Премиерът е разпоредил 24-часов режим на наблюдение на пътната обстановка

Премиерът Росен Желязков е разпоредил 24-часов режим на наблюдение на пътната обстановка заради снеговалежите.  Областните управители да бъдат в пълна и постоянна координация с всички институции по места е поискал министър-председателят.  Изискано е също стриктното спазване на ангажиментите по почистването и поддържането на пътищата. Целта е да се..

публикувано на 17.02.25 в 13:43

Пътищата в Силистренско са проходими при зимни условия

Снежната покривка в Силистренско е между 6 и 12 сантиметра, но не създава трудности при движението на автомобилите. Всички пътни артерии в региона са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Областното пътно управление. 18 машини са били навън да почистват и опесъчават. През нощта е имало три закъсали тира край селата..

публикувано на 17.02.25 в 13:39