Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всяко 10-о бебе се ражда без майката да е имала досег с медицински специалист

Сдружение „Клуб на нестопанските организации“ -Търговище
Снимка: Незабравка Кирова

У нас всяко 10-о бебе се ражда без неговата майка да е имала досег с медицински специалист и без да е преминала през нито едно изследване за периода на бременността.

Все още се дават в пъти повече средства за лечение на новородени с предотвратими усложнения, отколкото би струвал достъпът до прегледи за всички неосигурени бременни жени.

Всяка година се раждат 6 500 недоносени бебета. Данни, на които може да се повлияе, ако се предприемат законодателни промени в една наредба на Министерство на здравеопазването. Около това мнение се обединиха участниците в Регионалния форум за достъп до здравни грижи на бременни неосигурени жени, организиран от Сдружение „Клуб на нестопанските организации“ - Търговище в партньорство със силистренското Женско сдружение „Екатерина Каравелова“. 

Наредба 26 осигурява на всяка бременна неосигурена жена 1 акушеро-гинекологичен преглед и пакет медицински изследвания. Две години работа и поредица от срещи в различни райони на страната показват, че липсва информираност сред бременните жени за тази възможност.
Друг проблем е, че много малко АГ специалисти са склонни да работят по Наредба 26 и трудно се осъществява връзката между пациентите и лекарите, коментира в "Преди всички" Невена Маджарова, ръководител на проекта.

За 2019 година едва 37,7 % от бременните неосигурени жени в страната са се възползвали от този безплатен преглед. За отбелязване е, че стандарт за Африка са четири АГ прегледа.

Освен това от неправителствения сектор са внесли в 45-ото НС текстове с предложения за промяна в Закона за здравното осигуряване. Те настояват прегледите да станат четири, а неосигурените бременни жени да имат същите права като на осигурените.

Вече седма година под формата на различни каузи и проекти тези сдружения работят по проблеми на уязвимите общности, сред които и бременните неосигурени жени.

На форума стана ясно, че до изписването от болницата грижата за здраво бебе струва 340 лв., а грижата за недоносено бебе с леки усложнения струва 20 пъти повече.

Минималният пакет от 4 прегледа и частични изследвания би струвал по 86 лв. на жена, ако са 8 прегледа и изследвания - 172 лв.

По данни от Националния рамков договор 65 млн. лв. през 2021 година са били заделени за болнична грижа за бебета, а инвестицията в проследяване на всички бременни жени у нас би излязла около 1 млн. лв.

За постигане на крайната цел има подписка и онлайн-петиция по Закона за гражданските инициативи. Желаещите да подкрепят каузата е достатъчно да изпишат в социалните мрежи  - Всяко бебе е БЕЗценно.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34