Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигиталното образование уврежда зрението на децата

Доц. Виолета Чернодринска съветва да не стоим близо до екрана на компютрите и телефоните

Доц. Виолета Чернодринска
Снимка: Мая Данчева

„Дигиталното, онлайн обучение се смесваше и продължава да се смесва с гледането на телефона в почивките -  междучасията  и така децата се оказва, че по 10-12 часа на ден стоят и гледат на лаптопа и таблета, чрез който се провеждат учебните занимания, а в междучасията си гледат телефона и общуват с приятелите си пак по дигитален начин. Това не може да не се отрази на детските очи и ми прави впечатление в практиката ми, че ежедневно идват деца с оплаквания типични за така наречения coputer vision syndrome, който включва редица симптоми като сухота в очите, главоболие, раздразнение, размазано зрение, болки в гърба, в ръката, с която децата държат мишката и това е един синдром, за който напоследък много се говори за него“, каза за БНР доц. Виолета Чернодринска.

„В съвсем ранна възраст може да се установи дали има запушване на слъзното каналче. Това е много често срещано заболяване при новородени и на 8-9 месеца можем да определим има ли някаква аномалия в диоптрите, трябва ли да носи очила“, допълни в предаването „Нощен хоризонт“ доц. Чернодринска.

Тя заяви, че при продължително стоене пред екрана децата започват да мигат.

Децата и учениците ми прави впечатление, че гледат телефоните си от много близко разстояние. Не знам как виждат от толкова близко разстояние екрана. Опитайте се вие от 20 сантиметра в продължение на 2 часа да гледате екрана, такова главоболие ще получите, докато децата масово гледат телефоните от много близко разстояние, в следствие на което очите им изключително много се напрягат да виждат от толкова близко разстояние".


Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08