„При ситуация, в която трябва да се търси от родителите съгласие за тестване дори два пъти седмично, когато имате не 200 на 100 000, а 700 на 100 000 заболеваемост, ефективно число е 1,3 – тоест 10 души заразяват 13, имате 500 деца на ден заразени, някои от тях iе нуждаят r от болница, включително и на кислород, имате пълни Covid отделения, и нямате такова в Пирогов, повече от неразумно е да се връщат в училище. Вече има 21 починали деца. В Националната кардиологична болница се лекуваха рекорден брой деца със сърдечни проблеми.
При Делта вариантът 4 на сто по-често се заразяват децата, като в България заразяването започва първо от децата и две седмици отива при възрастните. Като бабите и дядовците са по-ваксинирани и това е добре.
Вместо родителите да мислят как да ваксинират децата си, за да се възстанови присъственото образование, те мислят за конспиративните теории“, поясни още Томов.
За пример той даде примерите във Великобритания, където има нечувана заболеваемост:
„Там са 3000 на 1000 хиляди. Там започна от училища без всякакви мерки, в които има чудовищна заболеваемост – там има 6000 на 100 000“, поясни още Лъчезар Томов.
„Не просто съм скептичен, това не трябва да бъде допуснато, г-н Томов изложи всички аргументи. Вместо да се наложи локдаун, да се въведат още мерки, ние си говорим как да разхлабваме..“, коментира темата пред БНР Петър Велков, математик и експерт по управление на кризи.
„Зелени сертификати и тестове – това са мерки, които са превенция. Те трябваше да се случат много по-рано. Сега е нужно затягане на мерките, още повече, че ситуацията тепърва ще се усложнява.
Тестове и ваксини могат да се прилагат при спадане на заболеваемост, това няма как да се случи следваща седмица.
Всичко е проблематично – родители не искат тестване, учители не искат ваксиниране… Трябва локдаун в момента. Да не говорим, че и ваксинация сега накуп е рискова, както и струпването на много хора наедно място за тестовете", заяви още Велков.
Още по темата в звуковия файл.
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор..