Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Джиков: България трябва да изясни приоритетите си по новата селскостопанска политика

Снимка: БГНЕС

„Средствата и субсидиите в земеделието винаги са били доста откакто сме член на ЕС. Но хората трябва да знаят, че България още в началото е избрала механизъм на подпомагане на хектар“, коментира в „Преди всички“ Тодор Джиков , председател на Националната асоциация на картофопроизводителите.

До края на годината Министерство на земеделието, храните и горите планира да изплати на земеделските производители у нас близо 1,3 млрд. лева. Това съобщи министърът на земеделието, храните и горите Христо Бозуков преди дни. От началото на мандата на служебното правителство са разплатени средства към стопаните в размер на близо 534 млн. лева за различните направления.

„И когато погледнем процента на обработваемата площ се оказва, че 80 на сто от земеделските площи в България се обработват и се притежават от едва от около 10 на сто от земеделските производители. Така че това е подпомагането при нас – на хектар, така е избрано още през 2007. Тоест колкото повече хектари имаш, толкова повече пари получаваш, без значение колко и каква продукция произвеждаш. Но това, което също е записано и не се чете в регламента, е, че на базата на получените пари да се произвежда повече качествена храна, да има къси доставки на разумни цени, да се повишава благосъстоянието на земеделските производители, да се стабилизират доходите и да се спре обезлюдяване на селата“, каза още Джиков.

За да има българският потребител достъп до повече родно производство земеделска продукция, за следващия програмен период трябва да се посочат приоритетите:

"60 на сто от производството на плодове и зеленчуци, млечни и месни продукти да бъде произведено от български земеделски производители. 25 на сто от площите да произвеждат биоземеделие, заяви още Тодор Джиков в "Преди всички". 

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нина Цанева

Нина Цанева за инициативата "Посланици на културата"

В ефира на "Нощен хоризонт" Нина Цанева, дългогодишен водещ на икономическто издание на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, представи инициативата "Посланици на културата" . Кои са българските посланици на културата на 2024 г.? Започна новото издание на кампанията "Българските посланици на културата"..

публикувано на 15.11.24 в 12:07
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36