Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората за и против сертификата и за антитела

Доц. Божидар Ивков: Трябва да се съобщават и данни за смъртността от други болести извън Covid-19

Снимка: БГНЕС

От тази сутрин всеки, който си направи тест в лаборатория за наличие на антитела, може да получи зелен сертификат, ако отговоря на удловията на МЗ. От рано пред лабораториите в София се извиха опашки от желаещи да проверят имат ли антитела и достатъчни ли ще им бъдат, за да получат удостоверение за това.

Хората споделиха пред БНР, че е твърде голяма стойността за антителата, която са дали експертите, за да получиш сертификат. Други заявиха, че човек трябва да се ваксинира, за да предпази себе си и другите и че антителата не са достатъчен аргумент за получаване на зелен сертификат. Има и столичани, които смятат, че възможността е добра, щом човек е преболедувал:

"Добре е да се съберат цялостно данни за преболедувалите българи от Covid-19. Тези данни би трябвало да послужат за усъвършенстване на здравната политика у нас.

Издаването на сертификат за хора с антитела е дискриминация спрямо хората, които не са преболедували или пък по някакви причини не желаят да се ваксинират", посочи пред БНР доц. Божидар Ивков, доктор по социология, работил към Института за изследване на обществата и знанието към БАН.
Ани Петрова
Доц. Ивков твърди, че според данните в НСИ за 2020 година общата смъртност на 100 000 души е близо 1800 души.

Сред първите две причини това са заради новообразувания, на второ място - заради болести на органите на кръвообращението.

"Тоест 75 на сто от причините за смърт през 2020 се дължи на тези два класа болести.

Делът на починалите от Covd-19 е 123,4 на 100 000 или  - 6,9 на сто от общата смъртност", каза доц. Ивков в предаването "Хоризонт до обед".

"През първите три тримесечия на 2021 година /тоест до септември/ общият коефициент на смъртност е 17,5 на 1000 души, което е почти еднакво като данните за 2020 година. Малко по-ниско е нивото. Говори се само за Covid-19, а не се съобщават данни за другите болести, сякаш те са изчезнали, а това не е така. Друг важен въпрос е защо не събират данни за хората с постковид усложнения."

Неразделна част от живота на доц. Ивков в последните 47 години е болестта на Бехтерев. Доц. Ивков е заместник-председател на Организацията на пациентите с ревматични заболявания в България.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калоян Паргов

Какви са очакванията преди пленума на БСП?

Националният съвет на БСП се събра на пленум седмица преди провеждането на 51-вия конгрес на партията. Основна тема на заседанието се очаква да бъде организацията на висшия партиен форум. Конгресът трябва да се проведе следващата събота и неделя. Днес ще бъде засегната и темата за изборните документи за форума. Дора Янкова коментира за БНР..

публикувано на 08.02.25 в 12:30
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Докъде стигна процесът с българските шпиони в Обединеното кралство?

Преди две години - през февруари 2023-а - в Обединеното кралство бяха арестувани петима български граждани по подозрение, че шпионират в полза на Русия. Орлин Русев, смятан за ръководител на шпионската клетка, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Ваня Габерова и Иван Стоянов бяха изправени пред съда да отговарят по обвинения в следене на хора и опит..

публикувано на 08.02.25 в 12:05
Руски дрон, свален в Украйна

Украйна съобщи, че е била атакувана от 139 руски дрона

Украйна обяви, че през нощта е била обект на руски нападения със 139 дрона. Половината от тях са били свалени, но след подобна атака е имало пожар в жилищна сграда в североизточния украински град Суми. Вчера при руско въздушно нападение в Сумска област бяха убити трима души. Киев отрича Русия да е превзела град Торецк в Източна Украйна...

публикувано на 08.02.25 в 11:56

Кола и бус катастрофираха край Монтана, има жертва

Пътничка в автомобил e загинала при катастрофа край монтанското село Вирове. Шофьорът на колата е в тежко състояние в болницата в Монтана. Пътният инцидентът е станал преди обед в събота.  Станал е челен сблъсък между лек автомобил и микробус. И двете превозни средства са били с монтански регистрации.   Сигналът за катастрофата е получен..

публикувано на 08.02.25 в 11:55
Бионсе

Кои са победителите на 67-ите награди "Грами"

Бионсе стана един от големите победители в церемонията по раздаването на 67-ите наградите "Грами". След десетки номинации и спечелени грамофончета, Бионсе най-после грабна приза за албум на годината и така стана първата чернокожа жена, която побеждава в категорията през XXI век. Последно го е правила Лорън Хил през 1999 г., а преди нея Натали Коул и..

публикувано на 08.02.25 в 11:54

Луковит е домакин на Празника на домашното вино и гроздовата ракия

Луковит е домакин на Празника на домашното вино и гроздовата ракия. Пред посетителите се представя местна продукция. Празникът се организира за 14-та поредна година и представя само домашно произведени вина и ракии, като гостите ще могат да дегустират продукцията на около 30 местни производители. Организаторите са предвидили и конкурси..

публикувано на 08.02.25 в 11:47

Приближават ли ни AI-оръжията към Апокалипсиса?

"Системи, които използват изкуствен интелект за установяване на военни мишени, се използват в Украйна и в Близкия изток,  редица държави пристъпват към въоръжаване на армиите си с такива приложения. Това поражда въпроса доколко би било допустимо да се разреши на машините да взимат военни решения." Това е един от аргументите на Бюлетина на..

публикувано на 08.02.25 в 11:45