Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Марков: Съдебната реформа може да падне жертва на по-належащи проблеми

Проблемът е системен, а не в личността, казва експертът за заявените от ПП смени на Гешев и Цацаров

Димитър Марков
Снимка: www.csd.bg

Бъдещото управляващо мнозинство е изпълнено пред няколко предизвикателства от гледна точка на времето. Това каза пред БНР Димитър Марков, експерт в Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията относно вероятността за провеждане на съдебната реформа, заявена като предизборен ангажимент.

„Не очаквам Планът за възстановяване и развитие да бъде одобрен и да започне да се изпълнява в краткосрочен период от време. Реалистично преди Нова година там няма да имаме съществено развитие. Имаме мнозинство, което още не сме видели доколко ще бъде стабилно. Голяма част от наблюдателите смятат, че това е мнозинство, което е с по-кратък от четиригодишния хоризонт на управление. От друга страна имаме предстояща смяна на ВСС догодина. Това са много фактори, в които тази реформа би трябвало да се движи и е много трудно на този етап да се предвиди до каква степен те ще успеят да я прокарат в рамките на подобен времеви хоризонт.“

Марков очаква „много проблеми извън съдебната реформа, по които тези четири формации ще трябва да седнат на масата за преговори“.

„И имам известни подозрения, че съдебната реформа може да остане на заден план, ако преговорите в посока по-важни и спешни неща стигнат до задънена улица, наложи се правенето на компромиси. Съдебната реформа, малко или много, ще падне жертва на други, по-належащи проблеми.“

Относно посочената като приоритет на ПП смяна на главния прокурор Иван Гешев и на председателя на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) Сотир Цацаров експерът коментира:

„Съществена част от партиите по време на кампанията заложиха на тази карта. Специално Антикорупционната комисия беше предмет на поредица реформи, коя от коя по-неуспешни. В това отношение бързината не е факторът, на който да се залага. Там реформите трябва да бъдат извършени внимателно, така че след някоя и друга година поредните управляващи да не обсъждат отново поредната доза промени, с които целта отново да бъде смяната на ръководителя на този орган.“

Според Марков изборният ентусиазъм трябва да бъде охладен и да се води експертен разговор защо не работи тази институция.

„Проблемът е системен, а не в личността“, подчерта той в предаването „Преди всички“. По думите му реформите трябва да са такива, така че след време да не се обсъжда отново „личността на поредния ръководител, който по някаква причина е станал неудобен“.

Запитан необходимо ли е още едно разследващо звено в сферата на корупцията, Димитър Марков заяви, че е порочна практиката когато една система от институции не работи усилията да се фокусират върху „създаването на паралелна система, която по магически начин ще започне да функционира ефективно“.

Потенциално опасна практика е да се раздават разследващи правомощия на различни институции с цел да се преодолеят съществуващи слабости, подчерта той.

Димитър Марков смята, че темата за промените в Конституцията ще се върне обратно в дневния ред.

„Особено при това съществено променено мнозинство в управлението.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02