Пострадалите при трагедията с катастрофиралия автобус граждани на Северна Македония са в стабилно състояние, но с тежки психически травми, каза говорителят на главния прокурор Сийка Милева. Заедно с главния прокурор на Северна Македония Любомир Йовески, тя посети пострадалите в „Пирогов“.
„Не мога да кажа дали е имало взрив, казаха, че всичко е станало за секунди“, посочи Милева.
Биологичният материал от роднините на загиналите ще бъде взет в Скопие в местния Институт за съдебна медицина и пробите ще бъдат изпратени в България, каза от своя страна Любомир Йовевски.
За момента не може да се каже каква е причината за трагедията с изгорелия автобус - човешки фактор или техническа неизправност на автобуса, каза още той.
Седемте оцелели след тежката катастрофа на магистрала „Струма“ са в „Пирогов“. През целия ден там пристигаха близки на оцелелите, но и жертвите, за да получат информация.
Македонското външно министерство съобщи, позовавайки се на информация от българските власти, че петима от тях са граждани на Република Северна Македония, един на Сърбия и един на Белгия.
В „Пирогов“ остават седемте оцелели. Състоянието им е добро, имат травми от изгаряния, но са без опасност за живота, съобщи директорът на лечебното заведение проф. Иван Поромански.
„Травмите не са тежки, няма опасност за живота им. Всичките консултации и изследвания, които трябва са направени. Предстои обработка на раните. Покриване на някои изгаряния, които са сравнително леки. Може да се наложат някои оперативни интервенции от травматолозите, които също са леки“, каза той.
Веднага щом бъдат стабилизирани, пострадалите ще бъдат транспортирани в Северна Македония, където да се долекуват. Такова е искането и на премиерът на страната Зоран Заев, който ги посети по-рано днес, заедно външния и здравния министър.
Четирима от пострадалите са семейство. Тяхната 16-годишна дъщеря е съобщила на властите за инцидента, разказва Шабан Равитовски от село Долно Количене, Скопие, откъдето е и пострадалото семейство
„От моето село има четирима, които са в болницата. Затова съм дошъл да помагам с каквото мога. Двама мъже, едно момиче има и една жена.“
„Не съм говорил с тях. В шок са хората, въпросите са излишни. Отишли са на шопинг в Истанбул. Момичето на 16 г. се е обадило да каже, че е станала катастрофа…Голяма трагедия за всички, тежък ден. Но трябва да съдействаме един на друг. Това е“.
Дюля е роднина на седем от пътниците в автобуса. Тази сутрин успя да види само четирима.
„Видяхме четирима, благодарение на нашият премиер и министър. Но за трима не знаем, по думи на лекарите тук най-вероятно са изгорели.“
Объркани близки, идваха в „Пирогов“, за да питат през целия ден. Сред тях е Идавер Османов. Тук научи, че жена му и дъщеря му са загинали.
„Тъжно ми е, жената и дъщерята са загинали.
Исмаил Селями е загубил двама роднини. „Мъртви са и внукът и зетят.“
Синът на Исмаил също е пътувал до Истанбул на злощастната екскурзия, с друг от четирите автобуса. За щастие е жив.
Както Украйна, така и Европа трябва да играят роля в сериозните преговори със САЩ и Русия за прекратяване на войната, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио пред Си Би Ес, цитирана от БГНЕС. Разговорите в Саудитска Арабия са предварителни, уточни Рубио, а "истинските преговори" ще включват Украйна и Европа. Рубио се подготвя да пътува до..
Френският външен министър Жан-Ноел Баро днес заяви, че е "немислимо" Русия да се присъедини към Г-7, предаде АФП. Изявлението на Баро е във връзка с казаното от американския президент Доналд Тръмп. Президентът на САЩ каза, че Русия трябва да бъде допусната отново в Г-7 "Днес това е немислимо. Г-7 е група на най-развитите големи демокрации...
74 на сто активност е отчетена в края на изборния ден за кмет оряховското село Лесковец, съобщиха от Общинската избирателна комисия в Оряхово. Гласуването премина спокойно, без драстични нарушения. Частични местни избори за кмет на две врачански села Също без нарушения и при висока активност - близо 80 на сто, премина частичният местен вот..
"Хамас" е готова да проучи подходи за политически и административни договорености за Ивицата Газа, без непременно да е част от тях, за да премахне претекста на Израел за възобновяване на войната и за да започне истински процес на възстановяването на анклава, заяви говорителят на палестинската радикална организация Хазем Касим, цитиран от в. "Ал Ахрам" и..
Израелската армия съобщи, че днес е нанесла въздушни удари по Ливан, а целта са били военни обекти на шиитската групировка "Хизбула", предаде АФП. "Преди малко (армията) извърши прецизни удари, базирани на разузнавателни данни, на редица военни обекти на ливанска територия, където са съхранявани установки за ракети и оръжия и е установена дейност на..
51-вият Конгрес на БСП избра Атанас Зафиров за председател на партията. Той се наложи с 57 гласа разлика в балотаж срещу Борислав Гуцанов. Пред делегатите Зафиров увери, че колективното начало в партията се връща и БСП ще се бори да е първа политическа сила. Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Атанас Зафиров бе избран..
Българската телеграфна агенция е познание. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по случай 127-ата годишнина на Агенцията и допълни, че ежедневно българските институции работят с информацията на БТА. БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин "БТА е еманация и пример за това как в днешния технологичен, дигитален век, когато (ни) залива..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..