По темата „Земеделие“ преговарящите за коалиция днес се обединиха около възстановяване на напоителните системи, финансова подкрепа за малките и средни производители на плодове, зеленчуци и месо и засилване на контрола върху ползването на горите.
Сектор „Земеделие“ трябва да е основен фокус на новата антикорупционна агенция каза Кирил Петков и поиска прекратяване на практиката - „използването на Министерството на земеделието и всичките агенции като политически инструменти за контролиране на голяма част от населението“.
Затова и всички участници в дискусията поискаха реформа. Според някои Агенцията по горите трябва да излезе от министерството, според други – същото трябва да стане с Агенцията по храните.
Очаквано налагането на таван на субсидиите и комасирането на земята са спорните моменти, по които потенциалните партньори тепърва ще търсят съгласие.
България е страната, в която най-голям дял от европейските субсидии се получава от най-малък дял земеделски производители.
Според „Демократична България“ таван на парите е задължителен.
„В България земеделието е изкривено и затова трябва да се обърне сериозно внимание за така нареченото налагане на тавани на плащанията. Може да се използва таванът на плащанията от сто хиляди лева“.
ИТН обаче настоява първо да има задълбочен анализ.
„Това трябва да стане на база на един много сериозен анализ, защото огромна част от земеделската земя в България се арендова. Това означава, че една огромна част от тези субсидии през арендата влизат в икономическия живот на страната ни."
От БСП също се въздържаха от подкрепа за таваните.
„Там трябва да бъдем изключително внимателни и за нас е важно не как да накажем тези големите и да им махаме с пръст, а е важно с какво това помага на малките и средни производители.“
От „Продължаваме промяната“ са най-категорични - ферми над 15 хиляди декара не се нуждаят от субсидии.
„Те ако са стигнали над 15 000 декара, те са вече конкурентни.“
Разговорите за сектора ще продължат.
Още по темата в звуковия файл.
Сръбската петролна компания НИС, която е дъщерна на руската "Газпром Нефт", е принудена да търси алтернативни източници на петрол заради американските санкции върху руския петролен сектор, съобщава "Ройтерс". Компанията получи отстъпка от мерките, но нейни клиенти се въздържат да купуват руски петрол или петролни продукти, за да не бъдат санкционирани..
На 8 април в хода на специализирана полицейска операция на изграден за целта КПП на входа на Добрич по бул. "25-ти септември“ органите на реда спират за проверка автомобил, управляван от 30-годишен мъж. В автомобила служителите от отдел "Криминална полиция“ и Първо РУ - Добрич откриват сумата от 3 300 лв. и полиетиленово топче с тегло 106..
Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина, където през лятото на миналата година пожар засегна над 16 хиляди декара горски територии. В залесяването ще вземат участие служители от Югозападното държавно предприятие, пожарникари, военни и доброволци от общините Струмяни и Кресна. Над 60 пожара гасиха огнеборците през..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи за втори път драстично в рамките на денонощието митническите тарифи за стоките от Китай от 104 на 125 процента. САЩ наложи обещаното мито в размер на 104% на китайските стоки В публикация в платформата Truth Social американският държавен глава съобщи, че е разпоредил 90-дневна пауза за 75 държави, които..
Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов и Божидар Божанов обвиниха министъра на вътрешните работи Даниел Митов в лъжа. Те призоваха Митов да смекчи тона към опозицията и да изнесе информация за последните рокади в дирекцията: "Моля да покаже заповед от 3 април на заместник-главния секретар на МВР Мирослав Рашков с която се назначава на ръководна..
Няма назначен нов директор в Пловдив, както твърдеше един от ДБ днес. Чул някой си някаква клюка и я разпространява. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Търговище. Той присъства на годишният отчет-анализ на Областната дирекция на МВР в Търговище за 2024 година. "Когато им се каже нещо, което не им изнася, те се правят, че не го..
Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..