Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училищен директор: Родителите са изнервени и се настройват срещу училището, а то не е виновно

Децата започват да стават все по-слабо социални, променя се тяхното поведение, отчита Елена Кърпачева

Снимка: БГНЕС

Малките са на училище от три седмици и се тестват. Всичко върви стройно и без паника. Тестове обаче има до края на тази седмица и след това те трябва да се приберат у дома, обясни пред БНР Елена Кърпачева, директор на 22 СУ в София.

„За малките ученици това е много лошо, да не кажа фатално. Как се учи азбука първи клас вкъщи? И родителите абсолютно ги разбирам, че са изнервени и се настройват срещу училището, то не е виновно, но това е мястото, където трябва да бъдат техните деца в момента“, изтъкна тя в предаването „Преди всички“.

Досега няма нито един положителен тест, уточни училищният директор и допълни, че десетина процента от малките ученици са си останали вкъщи. Учениците в начален етап в училището са 437.

„Няма болни.“

„Добре би било големите ученици да се върнат на ротационен принцип – да учат две седмици, две седмици вкъщи. И аз самата съм объркана. Хем искаме всички деца да са при нас, хем да ги предпазим, да не загубят социалните си контакти“, коментира Елена Кърпачева. 

Тя обобщи, че „родителите искат децата да се върнат в училище, а и самите деца искат“.

Според директора част от големите ученици първи трябва да се върнат в клас, без зелен сертификат и да се спазва дисциплина.

Много от учениците, особено големите, демонстративно отказват да носят маски. Ние сме като жандармерии по коридорите непрекъснато“, разказа още Кърпачева.

По непотвърдени данни преболедувалите деца, разполагащи със зелен сертификат в 22 СУ не са много. Това важи и за ваксинираните ученици и за момента не е възможно да се стигне границата от 50%, поясни тя.

Най-лесно ще бъде, ако по-големите ученици се тестват вкъщи и идват с готовите резултати, допълни още училищният директор.

Децата започват да стават все по-слабо социални, променя се тяхното поведение, засилва се агресията, защото тези емоции трябва да излязат някъде“, посочи Елена Кърпачева, която е психолог. 

Тя смята, че децата са устойчиви и „в един момент, когато нещата се оправят, те ще успеят да изплуват от това състояние“.

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31