Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Дан Мирон: Едва ли скоро ще се разделим с пандемията, ваксините остават най-надеждното средство

Плюсове и минуси на ваксинацията на деца в Израел

Проф. Цвика Гранот: Всички други ваксини за деца са по класически технологии, а тези срещу Covid - по експериментална и напълно нова

Израел започна кампания за ваксиниране срещу коронавирус на децата между 5 и 12 години. На снимката: Поставяне на ваксина на дете в Йерусалим, 23 ноември 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израел реши да затвори страната за чужденци в продължение на 14 дни. Мярката влезе в сила от полунощ и има за цел да ограничи разпространяването на новия вариант на Covid-19 Омикрон.

В страната вече има потвърден един такъв случай, други 7 души се проверяват. 

На този фон през миналата седмица започна ваксинирането на израелските деца на възраст между 5 и 12 години. Израел е втората страна в света след САЩ, в която масовото ваксинират толкова малки деца. 

Призивът за ваксиниране на децата обаче предизвиква сериозни спорове както сред родителите, така и сред педиатрите.

Кампанията по медиите за ваксинирането на децата не е особено интензивна. Все още осигурените дози ваксини на „Пфайзер“ за деца са едва 10 000.

Практикуващи детски лекари категорично отказаха да отговарят на въпроса ни: какви са плюсовете и минусите от ваксинирането на толкова малки деца. Отговори успяхме да получим на конгреса на педиатрите, който се състоя миналата седмица в Тел Авив.

Първият ни събеседник е проф. Дан Мирон, съветник по детски инфекциозни заболявания в болниците в Афула и Наария в Северен Израел.

„Децата трябва да се ваксинират. Понякога болестта преминава леко и безсимптомно, но последствията от нея често са по-сериозни от самото й протичане. Засяга най-вече сърдечно-съдовата и дихателната им система. Израел е една от страните с най-голям процент имунизирани възрастни. В последно време част от хоспитализираните са се заразили от децата си, които посещават училище или детската градина. Против затварянето на учебните заведения съм и срещу дистанционното обучение на толкова малки деца, които пречи на социализацията им. „Домашният им затвор“ може да доведе до обездвижване, с всичките му последици, и до психически отклонения. Едва ли скоро ще се разделим с пандемията. Тя има своите пикове и спадове. Не се знае точно какви мутации ще се появят, дали няма са се наложи самите ваксини да се изменят в съответствие с това. Който си мисли, че сме овладели болестта, дълбоко се лъже. В близките 2 години нашия живот ще продължава да е под знака на коронавируса. Надавам се да изобретят лекарства, но за сега най-надеждното средство си остават ваксините.“

„Като най-често изтъкван довод „против“ се сочи фактът, че фирмите, разработили ваксини за деца, не са наясно със страничните им ефекти. При четвъртата вълна (в Израел тя беше в края на август и през септември) най-тежко боледуваха децата. Щом тази ваксина е добра и за рисковите групи и за възрастните, не виждам защо да не може да бъде използвана в детски дозировки за най-малките. Опасенията са, че твърда бързо са разрешили използването й. В САЩ заболеваемостта у децата е спаднала рязко. Да не забравяме, че въздействието де факто е след 3 седмици. Сега при нас има спад на болните, но не може да прогнозираме епидемиологичната обстановка след 3 седмици, да не говорим след 6, когато ефективността на ваксината от първата доза може да намалее. Може да се наложи и бустерна ваксина. Някои родители са съгласни да имунизират децата само преди пътуване в чужбина. Те изчакват, да не би до лятото ефективността на ваксината да намалее. При другите имунизации: против едра шарка или детски паралич, не изчакват да има епидемиологична вълна, за да имунизират децата. Правят го преди това“, коментира проф. Мирон.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Доста по-предпазлив в оценката си е проф. Цвика Гранот от Йерусалимския университет.

„Като лекар бях привърженик на имунизиране на възрастните и хора в рискови групи, независимо от възрастта. Самият аз съм ваксиниран. Но като педиатър считам че ваксината е базирана на сравнително кратки изследвания: върху 1500 деца, от които половината са получили плацебо. Всички други ваксини за деца са по класически технологии, а тези срещу ковид по експериментална и напълно нова. Защо да я изпитват върху нашите деца? Поне 20 години са нужни да се разберат страничните й ефекти. Против съм здрави деца да бъдат масово ваксинирани за болест, която сравнително малко засяга подрастващите. В цял Израел само 150 деца са починали от коронавируса, при това са имали и други тежки заболявания. Рисковите групи трябва да се ваксинират, но не и масово всички, освен ако се появи щам, опасен за деца. Не трябва да се подлага на изпитание младото поколение, за да се защитят възрастните! Големият ни късмет в Израел е, че имахме правото и възможността да се ваксинираме между първите в света. Но това е наше право, а не задължение“, изтъква проф. Гранот.

Като лекар се опитвам да дам на родителите пълната картина с плюсовете и минусите. Те са достатъчно интелигентни, носят пълна отговорност за децата си и ще решат как да постъпят.“

Според телефонно изследване с 500 родители, проведено от болничната каса „Макаби“, малко над 40 на сто от тях са съгласни да ваксинират децата им, около 30 на процента се колебаят, а останалите са категорично против.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26
Венислава Гарсия

Венислава Гарсия: Вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал

Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..

публикувано на 20.12.24 в 08:32
Блогърка Джули

Блогърката Джули: Бавария е есенцията на Коледния дух от детството ни!

За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт.  Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...

публикувано на 19.12.24 в 12:58

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04

ГЕРБ-СДС на среща с БСП-ОЛ: Има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат

Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..

публикувано на 17.12.24 в 15:55

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04