Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директорът Зорница Йончева: Щадящи тестове има, получавам оферти

Защо децата се оказаха във фактически локдаун за разлика от всички останали

Социологът Венелин Стойчев: Натискът от децата не е толкова силен, колкото този от кръчмите, курортите и бизнеса

Снимка: Сияна Спиридонова

„Цялата система е в някакво очакване всеки момент да се случат някакви добри неща – дали ще е намалена заболеваемост, дали ще са държавни тестове, неинвазивни. И това очакване вече продължава седмици наред, което натрупва едно напрежение – хайде да е този понеделник, ама няма да е този, може би следващия, може би по-следващия. Времето напредва обаче и нищо не се случва.“ Това коментира пред БНР директорът на гимназия „Мигел де Сервантес“ с преподаване на испански език в София Зорница Йончева.

Йончева разказа, че в училището децата са влезли по-рано в клас от всички останали големи ученици заради родителската активност и инициатива.

Венелин Стойчев  Снимка: Ани Петрова

„Това, което направиха двете министерства (МОН и МЗ – бел. ред.), което направиха през последните седмици – да си прехвърлят топката едни на други и да бягат от отговорност за това кога децата се връщат в училище, е нещо, което не бива да продължава и не работи в полза на учениците“, заяви в предаването „Преди всички“ социологът Венелин Стойчев, който вчера с група родители настояваше за среща с двамата министри – на образованието и на здравеопазването.

В разпоредбите и подхода на двете министерства има страшно много противоречия, твърди Стойчев.

Той отбеляза, че няма родител, който с лека ръка да се съгласи два пъти седмично детето му да бъде тествано с инвазивен, назален тест.

„Още повече, че няма друга група в България, която да е подложена на такъв тежък натиск. Затова поискахме тази среща с министрите, защото за мен това е тежка манипулация. Големият проблем е в недоверието към мерките на властта. Има много силна корелация между недоверието във властта и недоверието към  ваксинацията. А с такъв тип мерки и такъв тип действия само създаваме все повече недоверие.“

Откъсването на децата от реалната им среда влияе върху цялостното им поведение, алармират психолози и педагози.  Снимка: educ-art.euОбразователно големите ученици ще се справят, защото имат изградени навици за учене, но откакто от октомври са онлайн, децата не издържат, коментира  Зорница Йончева.

„Тази година наистина се изненадахме от толкова ранно затваряне на училищата, само. Наистина се получи неразбираем за мен парадокс – да може да отидеш в мола, един ученик, но да не може да влезе в училище. Трябваше да бъде направен опит според мен за някаква ротация, преди крайното решение, като преходен етап.“

Според Венелин Стойчев фактически децата са в локдаун за разлика от всички останали.

„Това, което се получи на практика, за разлика от стратегиите по света, от стратегиите в цяла Европа е – децата са ни пречка, затваряме децата.“

Малките ученици в 13-те области, където бяха раздадени тестове и чиито родители са съгласни да бъдат тествани два пъти в седмицата, се върнаха в клас, 10 ноември 2021 г.   Снимка: БГНЕС

Процесът за купуване на щадящи тестове изобщо не върви, изтъкна социологът.

„Скоро и за малките деца няма да има щадящи тестове.“

„Опасявам се, че натискът, който идва от децата не е толкова силен, колкото е натискът, който идва от кръчмите, от курортите, от бизнеса. В този смисъл двете министерства трябва да имитират някаква дейност за борба с пандемията и най-лесният начин да имитират тази дейност е през децата.“

„Това, което мен ме притеснява, е този начин на мислене – министър Денков не вижда деца пред себе си. Не може, ако виждаш дете пред себе си, да имаш изречение, в което да казваш – ако се върнете на училище, ще умрат учители.“

Зорница Йончева   Снимка: Силвия Великова

Тестове има, категорична е Зорница Йончева, която поясни, че получава в пощата си редица оферти за щадящи тестове.

Повече детайли по темата слушайте в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13