"Национална пандемична аларма" е изследване на международната агенция за социологически и маркетингови проучвания Nielsen Admosphere Нилсен, което има за цел да проучи как се променя отношението на българите и на още няколко държави към ваксинацията срещу Covid-19.
"Имаме също и "индекс готовност за ваксинация", той много бавно се покачва, умерено, но все пак сме доста по-назад от останалите страни.
Може би при нас ниският ваксинационен процент се дължи на скептицизма на хората към поднесената информация към тях, затова че няма консенсус в медицинските среди към ваксинацията, в България се дава поле на различни гледни точки и хората смесват информация от различни места, докато в другите държави диалогът е в една посока", коментира още Григорова пред БНР.
Според нея хората в България са една идея по-свободни какво да следват, как да се изразяват, българите излизат свободно и изразяват своите гледни точки.
"Тази година 4 от 10-тина българина са променили отношението си към ваксинацията в посока да се ваксинират, сочи нашето изследване. Част от тях са се ваксинирали заради това да притежават "зелен сертификат".
Хората считат още, че"зеленият сертификат" трябва важи за всички. Други пък са несъгласни, че само неваксинираните трябва да се подлагат на тестване, според българите и ваксинираните трябва да се тестват, което беше също интересен факт от изследването", разаказа още Юлия Григорова.
Още по темата в звуковия файл.
Днес Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" . В дискусията ще участва представител на Светия синод. Идеята за промяна в учебната програма е на министъра на образованието Красимир Вълчев. Мярката има възпитателен характер. Целта е учениците да..
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..