Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фокус на първото заседание на кабинета "Петков": зелен сертификат и скъп ток

| обновено на 14.12.21 в 18:50
Първо заседание на новия кабинет, 14 декември 2021 г.
Снимка: БГНЕС

До утре правителството ще анализира предложенията на Комисията за енергийно и водно регулиране за повишаване на цените на тока, водата и природния газ. Това съобщи след края на днешното първо заседание на новия кабинет премиерът Кирил Петков. 

Той беше изненадан от разчетите на КЕВР за повишаване на цените на електро и топлоенергията и на водата:

„ До утре сме си дали 24 часа да направим анализ какво точно е тяхното предложение, защо точно сега се случи - точно на първия ден на правителството, и да вземем ясни и конкретни мерки да избегнем това, което за нас изглежда като сравнително голямо увеличение на цената, след като ние самите заявихме, че това ни е пръв приоритет да не се случва. Така че, този анализ ще бъде направен за 24 часа“.

Правителството вече обеща да има мерки в подкрепа на потребителите и бизнеса заради скъпата електроенергия:

„Бизнесът ни е основен приоритет - да бъде конкурентоспособен и да има достъп до добри нива, но по-важното от директна субсидия е дали не може наистина да намалим отчасти цената на тока през по-добър контрол върху разходната част в системата“, посочи Кирил Петков.

Той отново заяви, че ще издаде заповед за въвеждане на „зелен сертификат“ за сградата на Министерския съвет и след това ще търси начин да бъде въведен и за други администрации:

„Отделно е фокусът върху „зеления сертификат“, администрацията и ваксинациите - ще направим до четвъртък правен анализ точно как да въведем подобна мярка, а както аз обещах, първата стъпка ще бъде на ниво Министерски съвет, след това ще погледнем и как този пример може да бъде разпространен из цялата държавна администрация. Държавната администрация трябва да бъде под абсолютно същия аршин, както и налаганията за зелен сертификат върху бизнеса, но най-вече да качим нивото на ваксинацията в България".

„Ще направя заповед за тази сграда (МС) и ще дискутираме заедно и за вашите министерства как можем да го направим заедно с министъра на здравеопазването. И едновременно с това всеки от вас да сподели първите си информации и проблеми, които виждате във вашите министерства и да започнем заедно работа", каза Петков пред министрите на първото им заседание. 

Друга въпрос, който обсъди на днешното си извънредното си заседание кабинетът, беше преодоляването на последиците от наводненията в страната. Това беше първата тема в дневния ред на премиера и министрите днес в МС.

Утре предстои среща с областните управители на Смолян, Благоевград и Кърджали. На нея ще бъде набелязан план как да се подпомогнат пострадалите от наводненията.

Премиерът Кирил Петков посочи: 

„Още утре ще поканим областните управители на Смолян, на Благоевград и на Кърджали да ни дадат точна и ясна представа за всичките щети, които са се случили, и да направим план за най-бързата помощ, която може да им се даде, за да може за пострадалите от наводнението хора държавата да се погрижи. Това беше точка номер едно“.

Правителството одобри на днешното си заседание промени в Устройствения правилник на Министерския съвет. Те отразяват новата структура на кабинета. В него премиерът има петима заместници - по еврофондовете, по ефективно управление, по икономиката и индустрията, по регионалното развитие и благоустройството, както и по климатични политики.
Създават се и нови министерства, а редица агенции се прехвърлят между ведомствата.

Едно от ключовите министерства се разделя на две - Министерство на икономиката и индустрията и Министерство на иновациите и растежа. Създава се и Министерство на електронното управление.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адела Качаунова

Адела Качаунова: Не може Конституционният съд да се превръща в политически орган

Не може Конституционният съд да се превръща в политически орган, така че ние да наблюдаваме плаващи мнозинства и да броим гласове, вместо да очакваме принципни и независими отсъждания.  Това заяви пред БНР Адела Качаунова - съпредседател на Българския хелзинкски комитет.  Вчера изтече срокът за номинации за конституционен съдия от квотата..

публикувано на 27.02.25 в 09:12
Даниел Стефанов

Даниел Стефанов: КС направи възможно най-широкото броене

Конституционният съд не можеше , поне по жалбите, които бяха подадени, да постанови пълно преброяване . КС направи възможно най-широкото броене , което можеше според подадените искания и представените доказателства. Това мнение изрази пред БНР политологът и изборен експерт Даниел Стефанов. След като получи преизчисленията на ЦИК, КС..

публикувано на 27.02.25 в 08:54
Те ще преминат през ГКПП

Български военни се връщат от мисия в Косово

Днес и утре по републиканските пътища ще бъдат транспортирани личният състав и бойната техника на механизираната рота от българския контингент в мироопазващата мисия на НАТО в Косово. Преди дни над 100 военнослужещи заминаха, за да сменят колегите си в нея. Тези, които се завръщат, ще ползват маршрут от граничния пункт "Гюешево" до военното..

публикувано на 27.02.25 в 08:29
Снимката е илюстративна

Ученици от 8 училища мерят ресторантьорски умения на състезание в Луковит

Средното училище "Алеко Константинов" в Луковит е домакин на шестото областно състезание за ученици по ресторантьорство и готварство, което се организира от Регионалното управление на образованието в Ловеч. В състезанието ще участват ученици от 8 училища от осемте общини в областта с професионален профил "ресторантьорство, хотелиерство и..

публикувано на 27.02.25 в 08:11
Светозар Гледачев

Светозар Гледачев: Ако не влезем в еврозоната, политиците ще бутнат валутния борд

Ако не влезем в еврозоната, политиците ще бутнат валутния борд . Това прогнозира в интервю за БНР финансовият анализатор Светозар Гледачев.  "Това е като по пързалката да се пуснеш. Финансова наркомания – само увеличаваш заплати, теглиш кредити и валутният борд се променя. Много малко хора знаят, че промяната на валутния борд..

публикувано на 27.02.25 в 08:10

В Благоевград деца изработиха най-дългата мартеница

Стотици деца от школите към Центъра за личностно и творческо развитие в Благоевград се включиха в изработването на най-дългата мартеница, която ще премине през центъра на града с празнично шествие. Мартеницата е изработена в класическия стил на усукания червен и бял конец и е с дължина близо 800 метра. Вълнението на децата от творческите школи..

публикувано на 27.02.25 в 08:09

Комисията по енергетика в НС изслушва кандидатите за шеф и членове на КЕВР

Парламентарната Комисия по енергетика ще изслуша кандидатите за председател и за членове на Комисията за енергийно и водно регулиране.  За поста председател е номиниран, от ГЕРБ-СДС, Пламен Младеновски, сега директор на дирекция “Електроенергетика и топлоенергетика” в регулатора. ПП-ДБ предлагат Меглена Русенова, председател на фотоволтаичната..

публикувано на 27.02.25 в 08:03