Предстоят промени в европейската директива за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги, които да осигурят по-добра потребителска защита и да отговорят на новите реалности, които наложи пандемията от коронавирус. Директивата за пакетните пътувания е въведена в законодателството на страните членки през 2018 година, като е предвидено през 2021 ва година да бъде направена оценка на влиянето й.
През това време се случиха два големи труса на европейския туристически пазар - единият свързан с фалита на големия туроператор Томас Кук, а вторият с пандемията от коронавирус, която на практика стопира работата на туристическата индустрия. След като оценката за влиянието на директивата вече е направена и са набелязани недостатъците, предстои големият дебат, с който предстоящите промени да бъдат ефективни и работещи.
Обикновено множеството изисквания към стопанските субекти, свързани с потребителската защита създават редица тежести за бизнеса.
В Европейската асоциация на туроператорите членуват 33 асоциации, включително такива извън Европейския съюз.
Кои са предизвикателствата, пред които са изправени туроператорите след започването на пандемията:
„Най-голямото предизвикателство пред туроператорите и туристическите агенти в условията на COVID-19 са свързани с това да можем да предложим услуги за клиентите си в цялата им пълнота, да успеем да съберем изчерпателна информация за дестинацията, да сме изработили система на работа, която да може да се справи с постоянните промени в ограниченията за пътуване. Също така да съумеем да предложим правилната услуга за клиентите си от гледна точка на провеждането на тестове - да се намерят най-подходящите места в отделните дестинации. Цялата тази организация е изключително трудна, защото фирмите работят с намален персонал. От друга страна заради голямата несигурност клиентите са много внимателни. Затруднени сме заради променящите се ограничения в много кратки срокове, които не могат да бъдат предвидени. Новият вариант на вируса - Омикрон е още един пример за това, защото в рамките на 2 седмици половината свят реши да не се пътува до континента Африка, дори и да няма конкретна научна причина за това решение“.
Как се промени търсенето на потребителите на туристически услуги?
Хората искат информация. Защото това, което наблюдаваме е тяхното желание да пътуват и то колкото е възможно по скоро. Така, че ние трябва да им предоставим точната информация и да ги уверим, че пътуването ще се случи по един сигурен за тях начин, с прилагането на точните протоколи за сигурност. Те искат да са уверени, че няма да имат тревоги по време на ваканцията си и ще могат да се с възползват от пълните възможности на дестанцията, но по един сигурен начин, който ще им гарантира спокойствие. Повечето хора в Европа предпочитат да пътуват в рамките на европейските страни, посочи Ерик Дрезин:
„Далечните дестинации са възможни, но са доста ограничени като търсене и като възможности по много причини. Първо не всички са отворени за пътуване. Например, ако искате да посетите Китай, това не е възможно. Също карантинните, здравните мерки са много строги.“
По какъв начин бизнесът на туроператорите беше засегнат от ковид кризата?
„Силата на проблема, който ни върхлетя през март миналата година изведнъж, е невиждана досега. Това беше драматична промяна, защото ние трябваше да отменим абсолютно всички пътувания в едно и също време. Не затвори само една дестинация, а просто всичко просто замря. Масовите анулации предизвикаха масови проблеми, които трябваше да бъдат разрешени едновременно. И това стовари огромен финансов проблем върху организаторите на пътувания. Те не можеха да върнат сумите на клиентите си, защото нямаше връщане на предплатени услуги от техните доставчици. Авиокомпаниите имат модел, при който използват предплащане, за да финансират всекидневния си бизнес.
Има необходимост от осъвременяване на законодателството, което е свързано с правата на пътниците и на организаторите на туристически пакети. Какви ще бъдат промените?
„Ние имаме директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги. Тя беше въведена през 2018 година, но в момента не отговаря на ситуацията, пред която сме изправени. Работим с всички заинтересовани страни - в България сме във връзка с Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти, която е наш член - за да убедим Европейската комисия да преразгледа тази директива. Темата ще бъде на дневен ред през следващата година.
Ако разгледаме потребителската защитата на пътниците на авиокомпаниите, които самостоятелно са си закупили билети, авиокомпаниите са задължени да върнат в рамките на 7 дни сумите за отменените полети. Но ако билетите са закупени през туристически агент, такова задължение на авиокомпаниите към туристическите агенции няма. Така, че е налице неравнопоставеност.
Каква е позицията на Европейската асоциация на туроператорите по промените в директивата?
Европейската асоциация на туроператоритеработи със своите членове и сме в постоянен контакт с Европейската комисия, за да предложим промени в директивата за пакетните пътувания. В тази защита има необходимост да се включат и междуфирмените връзки – на организаторите на туристически пътувания и на доставчиците на услуги. Причината е в това, че средствата, които са платени от потребителите към туроператорите са защитени, но средствата, които са платени от туроператорите към доставчиците като авиокомпании, хотели, превозвачи не са защитени. Необходимо е да получим тази защита и да изравним отговорностите, да намерим този баланс.
И може би още една важна промяна, която трябва да бъде направена. Тя се отнася до системата на ваучерите. Необходимо е да се допусне гъвкавост на законодателството в случай на пандемия или извънредни обстоятелства. Ваучерите, които бяха допуснати в 12 страни в Европа, могат да бъдат въведени навсякъде".
Кога можем да очакваме туристическата индустрия да се възстанови от кризата?
"Надявам се, че през 2022 година бизнесът ще започне да се справя малко по-добре, но истинският рестарт може да започне през 2023та. Числа, каквито имахме през 2019та година не можем да очакваме преди 2024та – 2025 - та година. Така че има още дълъг път пред бизнеса и пред хората", заяви още за "Хоризонт до обед" Ерик Дрезин.
Още по темата в звуковия файл.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..