В очакване на последното заседание на Европейската централна банка тази година, в подкаста „На всяка цена“ ще се срещнем с Рикардо Рийш - преподавател в Лондонското бизнес училище за икономика. Фокусът на изследователската му работа е монетарната политика на централните банки и как влияе тя върху реалната икономика.
Временна или не чак толкова ще бъде високата инфлация?
„Има фактори, които насочват към вероятността инфлацията да бъде постоянно явление. Има други, които по-скоро водят към убеждението, че тя е временна“, коментира икономистът По думите му повече от 70 % е вероятността инфлацията да е временна, което означава, че в еврозоната ще се върнем към целта от около 2% в средата на 2023-та. Причината е, че настоящата инфлация се дължи най-вече на бързото възстановяване, което видяхме в повечето страни от еврозоната. „Доходите на хората се покачиха и съвсем естествено те искат да потребяват повече. В същото време за компаниите е много трудно да се върнат към онези нива на продукция, с които могат да посрещнат това потребление. Като резултат – цените се покачват“, коментира Рийш.
Друг фактор са енергийните цени. „Трудно ми е да повярвам, че те ще продължат да растат с този темп, с който го правят през последните месеци. Те могат да се задържат на много високо ниво, но да продължават да се покачват толкова бързо ми се струва малко вероятно“, допълни икономистът.
Централните банки са на ход
Европейската централна банка най-вероятно ще последва примера на Федералния резерв и Английската централна банка в монетарната си политика. Последното заседание за годината е този четвъртък. „Може би няма да чуем промяна на политиката, а само заявка за такава и то в частта й за изкупуването на активи – т.е. суверен дълг на държавите от еврозоната. Бих бил изключително изненадан, ако видим промени в лихвените равнища нагоре. Това, което анонсира гуверньорът на ЕЦБ Кристин Лагард, е, че тя не очаква скорошни промени“, обясни Рийш, като припомни прогнозата на Лагард, че лихвите ще останат рекордно ниски поне още година. „Според мен това е твърде оптимистично, защото все още банката изкупува огромно количество дългови книжа, които се емитират от Португалия, Германия и останалите страни – членки на еврозоната. Трябва да имаме предвид, че условията от 2020-та не са тук, защото икономиката се възстановява“, коментира икономистът. „Мисля, че най-важните новини, които можем да очакваме от Франкфурт, са свързани именно с размера на изкупуване на активи чрез „пандемичната“ програма, както и останалите програми за количествени улеснения. Не вярвам да бъде анонсиран краят на програмата, но ще има промяна в темпото на изкупуване и това ще бъдат новините, които ще чуваме не само на предстоящото, но и на следващите няколко заседания на ЕЦБ“, допълни Рикардо Рийш.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл
Всички епизоди на подкаста "На всяка цена" ще намерите:
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...