В очакване на последното заседание на Европейската централна банка тази година, в подкаста „На всяка цена“ ще се срещнем с Рикардо Рийш - преподавател в Лондонското бизнес училище за икономика. Фокусът на изследователската му работа е монетарната политика на централните банки и как влияе тя върху реалната икономика.
Временна или не чак толкова ще бъде високата инфлация?
„Има фактори, които насочват към вероятността инфлацията да бъде постоянно явление. Има други, които по-скоро водят към убеждението, че тя е временна“, коментира икономистът По думите му повече от 70 % е вероятността инфлацията да е временна, което означава, че в еврозоната ще се върнем към целта от около 2% в средата на 2023-та. Причината е, че настоящата инфлация се дължи най-вече на бързото възстановяване, което видяхме в повечето страни от еврозоната. „Доходите на хората се покачиха и съвсем естествено те искат да потребяват повече. В същото време за компаниите е много трудно да се върнат към онези нива на продукция, с които могат да посрещнат това потребление. Като резултат – цените се покачват“, коментира Рийш.
Друг фактор са енергийните цени. „Трудно ми е да повярвам, че те ще продължат да растат с този темп, с който го правят през последните месеци. Те могат да се задържат на много високо ниво, но да продължават да се покачват толкова бързо ми се струва малко вероятно“, допълни икономистът.
Централните банки са на ход
Европейската централна банка най-вероятно ще последва примера на Федералния резерв и Английската централна банка в монетарната си политика. Последното заседание за годината е този четвъртък. „Може би няма да чуем промяна на политиката, а само заявка за такава и то в частта й за изкупуването на активи – т.е. суверен дълг на държавите от еврозоната. Бих бил изключително изненадан, ако видим промени в лихвените равнища нагоре. Това, което анонсира гуверньорът на ЕЦБ Кристин Лагард, е, че тя не очаква скорошни промени“, обясни Рийш, като припомни прогнозата на Лагард, че лихвите ще останат рекордно ниски поне още година. „Според мен това е твърде оптимистично, защото все още банката изкупува огромно количество дългови книжа, които се емитират от Португалия, Германия и останалите страни – членки на еврозоната. Трябва да имаме предвид, че условията от 2020-та не са тук, защото икономиката се възстановява“, коментира икономистът. „Мисля, че най-важните новини, които можем да очакваме от Франкфурт, са свързани именно с размера на изкупуване на активи чрез „пандемичната“ програма, както и останалите програми за количествени улеснения. Не вярвам да бъде анонсиран краят на програмата, но ще има промяна в темпото на изкупуване и това ще бъдат новините, които ще чуваме не само на предстоящото, но и на следващите няколко заседания на ЕЦБ“, допълни Рикардо Рийш.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл
Всички епизоди на подкаста "На всяка цена" ще намерите:
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..