В София гръцкият премиер Кириакос Мицотакис изрази надежда до месеци да бъде готова интерконекторната газова връзка с България. Българският министър-председател Кирил Петков допълни, че е коментирана възможността за по-сериозно сътрудничество при вноса и износа на електроенергия. Изявленията си двамата премиери направиха по време на визитата на гръцкия министър-председател у нас. Кирил Петков прие поканата на колегата си за посещение в Атина през януари.
Петков и Мицотакис изразиха днес увереност, че интерконекторната газова връзка между България и Гърция ще бъде готова догодина.
Енергийната свързаност между България и Гърция бе изведена като основна тема на срещата между двамата премиери, които са обсъдили вноса и износа на електроенергия.
„Факт е, че в Гърция пикът е през лятото, през деня, докато в България е зимата, вечерно време. Това означава, че има синергии, които заедно можем да оптимизираме", заяви Кирил Петкова, а колегата му Кириакос Мицотакис:
„Както каза премиерът Петков, има много възможности за развитие на сътрудничеството на енергийните системи. Европейският съюз също инвестира много в това сътрудничество, най-вече по темите за внос и износ на електроенергия.“
Въпреки че газовата връзка между двете държави трябваше да е готова до края на годината, завършването ѝ ще бъде през 2022-ра, увери Мицотакис и акцентира върху добросъседството на Балканите.
След като припомни на Петков, че Атина подкрепя Скопие и Тирана по европейския им път, гръцкият премиер изрази надежда и че ще се нормализират отношенията между Турция и Европейския съюз.
А на въпрос дали при посещението му в Брюксел с Кирил Петков са водени разговори за разполагане на допълнителни американски войски у нас, българският премиер отговори:
„Говорихме главно за стратегическа инфраструктура, която може да даде, и тук имаме обща възможност отново - да дадем една по-добра връзка от Александруполис, Бургас, Варна, до Констанца. Така, че това е точната тема. За войски и брой хора, които да идват в България, или в Гърция, до този момент не сме дискутирали в детайли".
“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“. На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна. Полша..
Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..
Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..
Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..
Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..
Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм. Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..