Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всеки сам си преценя" е българската реплика на годината

Снимка: Архив

"Всеки сам си преценя" е българската реплика на годинатаТова каза пред БНР доц. Надежда Сталянова от Катедра "Българска филология" към Факултета по славянски филологии в Софийския университет. Доц. Надежда Сталянова

По думите ѝ вторичната функция на тази фраза е ирония към това, че човекът, който я употребява, е толкова некомпетентен, че не съзнава каква вреда може да нанесе на себе си, на близките си и че няма никаква гражданска позиция.   

Доц. Сталянова отбеляза, че за съжаление:

"Човекът, създал тази реплика, не се е самоиронизирал. Репликата възникна като съзнателна позиция, противопоставяща се на научния прогрес. И разбирането за това, че всеки има право да взема решения за своето здраве и живот. Тази реплика се зароди в социалните мрежи и според мен е несъзнателна грешна граматична форма "преценя", а не "преценява", но тя се хареса и се завъртя. Хареса се, защото е колоритна, а в социалните мрежи има една тенденция по-образованите, да кажем "граматичната полиция", да се присмиват на хората, които правят отклонения, допускащите грешки, да ги изкарва некомпетентни, необразовани и прости".  

Ако чужденец си преведе тази фраза, няма да разбере целия контекст на пандемията, в който тази реплика функционира, обясни още тя.

В предаването "12+4" изследователката, която повече от 15 години професионално следи езика на българските политици, коментира:

"През последните няколко години се наслагваше умора от това, че слушаме все едни и същи хора. Тенденциите в езика на политиците бяха все едни и същи, защото и хората, които слушахме, бяха все същите".

Новите лица носят и нов език, каза доц. Сталянова.

Онлайн обучението е превърнало децата в негови жертви, смята преподавателката:

"Онлайн обучението ги направи по-мързеливи. ... Служенето с езика изисква все по-голямо усилие от тях".  

Интервюто на Людмила Железова с доц. Надежда Сталянова в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Заради снеговалежа: Временно е затворен пътя Дулово - Разград

Пътищата в Силистренска област остават отворени и проходими при зимни условия. Временно ще бъде затворен само пътят Дулово - Разград по искане на Областното пътно управление в Разград. Снежната покривка е между 15-20 сантиметра. Закъсали автомобили няма, бедстващи в населените места също. Няма сигнали за прекъсване на електро и..

публикувано на 18.02.25 в 08:37
Пламен Димитров

КНСБ на 35: Трудният танц с работодателите и политиците

КНСБ се утвърди като един от най-успешно реформираните синдикати в Източна Европа . Ние сме незаобиколим фактор. Това каза пред БНР президентът на синдиката Пламен Димитров в деня, в който КНСБ отбелязва 35 години от създаването си. Много от реформите, които се случиха, станаха благодарение на нас – някои успешни, други – не. Всички..

публикувано на 18.02.25 в 08:26

Тежка е обстановката в Русе след снеговалежа

Пътищата в Русенска област са почистени и проходими при зимни условия, но положението в град Русе е тежко. По цялата пътна мрежа почистващи машини осигуряват денонощно проходимостта. Дунав мост се опесъчава от българска и румънска страна и по самото мостово съоръжение не се допуска заледяване.  Почистени и проходими са..

публикувано на 18.02.25 в 08:23
Пламен Данаилов

Пламен Данаилов: Не е невъзможно, но ще е много напрегнато да приемем еврото на 1 януари 2026 г.

Най-вероятно има политическо решение България да бъде приета в еврозоната. Това заяви пред БНР финансистът Пламен Данаилов, който е общински съветник от ИТН в София, след като вчера стана ясно, че до края на февруари страната ни ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни..

публикувано на 18.02.25 в 08:22
Пътят през Приморски проход

Затворен за движение остава пътят Слънчев бряг - Обзор

В Бургаска област остава затворен за движение пътят Слънчев бряг – Обзор. На място работи почистваща техника, която изтегля и закъсалите автомобили, съобщиха от Областното пътно управление. Обходният маршрут е през Айтоския проход. Останалите пътища в областта са проходими при зимни условия. 60 машини почистват пътищата в областта. 16 са..

публикувано на 18.02.25 в 08:20

Преговори Лавров - Рубио в Рияд за войната в Украйна

В Рияд започват преговори между външните министри на Русия и САЩ - първите след началото на войната в Украйна.  "Най-важното е да започнем истинска нормализация в отношенията", подчерта Юрий Ушаков, съветник на президента Владимир Путин. Москва отказва да преговаря с европейците за уреждането на войната в Украйна, стана ясно от думите на руския..

публикувано на 18.02.25 в 08:12

Почистени и проходими са пътищата в Благоевградско

Пътищата от републиканската мрежа в Благоевградска област са почистени и проходими при зимни условия. Няма регистрирани пътни произшествия заради зимната обстановка. През нощта валежите спряха, а тази сутрин слаб сняг вали само в планините и населените места с голяма надморска височина. В сила остава ограничението за движение..

публикувано на 18.02.25 в 08:08